Sağlıklı Yaşam

Doğum Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

25 Ekim 2014

Hamile bayanların araştırdıkları bir konu olan doğum sonrası beslenme nasıl olmalı sorusu, genel olarak kişisel bir şekilde ilerlemektedir. Diyet yaparken etkili bir şekilde uygulanması gereken programlardan biri olan sıvı tüketimi, doğum sonrasında da uygulanması gerekir. Diyet yapanların bol sıvı tüketmesi gerektiği gibi doğum sonrasında da kişilerin diyet yaparken mutlaka bol sıvı almaları şartı aranmaktadır. 2 3 litre civarında bir su tüketimi ile annelerin sütlerinin de uygun ve bol miktarda gelmesi sağlanacaktır. Aynı zamanda limonata gibi besin değeri yüksek sıvıların tüketimi de sütün besin değerini arttıran etkenlerden biri olmuştur.

Doğum sonrası beslenme nasıl olmalı sorusu için bitki çayları da önem kazanmaktadır. Papatya, ıhlamur gibi çaylar anneye en çok katkı sağlayan değerlerden birini oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra en az 3 hafta sonrasında diyete başlanması gerekmektedir. Annede ve bebekte sağlık sorunlarının oluşmaması için diyet yaparken yaşam kalitesinin olduğu gibi sütün kalitesinin de azalmasına neden olacak diyetlerden uzak durulması gerekmektedir. Bebeklerin en önemli besin kaynağı olan anne sütünün iyi derecede olması oldukça önemli olacaktır. Annelerin yüksek oranda protein ve kalsiyum içeren besinlerle diyet yapması da bebek ve anne sağlığı için oldukça önemli bir nokta oluşturacaktır.

Doğum sonrası beslenme nasıl olmalı sorusu için uzmanların bir aya yakın bir süre sonrasında başlanacak olan diyetlerin mutlaka meyve ve yoğurt içerikli olması gerektiğini söylemektedir. Bunun nedeni ise diyet yapan annelerin doğum sonrasında göbek bölgesinde kalıcı olarak bir takım yağ birikimlerinin oluşmasıdır. Doğum sonrasında annenin etkili bir şekilde kilo vermesinde yoğurdun önemi oldukça büyük olmaktadır. özellikle ara öğün olarak kullanılan yoğurtla ekmek, içine keten tohumu konduğu zaman özel bir etki yaratır.

zayiflama-diyet-kilo-verme-4

Bir önceki yazımız olan Kaç Metre Yürüyüş Kaç Kilo – Kalori Yaktırır ? başlıklı makalemizde kaç kilometre yürüyüş kaç kalori ve kaç metre yürüyüş kaç kalori hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun