Sağlıklı Yaşam

Tansiyon Hastaları İçin Özel Diyet Listesi

25 Ekim 2015

Tansiyon, ciddi bir sağlık sorunudur ve bu sağlık sorununu yenme noktasında atılacak her adım ancak bir doktorun kontrolünde olmalıdır. Ayrıca tansiyon hastaları için oluşturulan diyet listeleri, ancak doğru egzersizler ile bütünleşir ise gerçekten etkili sonuçlar verebilir. Tabii bu tür diyetler, tansiyon hastalarının doğrudan kilo vermesi için hazırlanmış diyetler değildir. Maksat, tansiyon problemine karşı vücudu daha dinç tutmak ve beslenme düzenini bu doğrultuda belli bir düzene koyabilmektir.

Bizim burada sizlere sunabileceğimiz ancak temel öğün önerileri olacaktır. Bu öğün önerilerini ve egzersiz önerilerini gündelik yaşamınızda uygulayarak tansiyona karşı önemli bir adım atmış olabilirsiniz. Fakat hiç bir zaman doğrudan gündelik beslenmeyi net olarak belirleyen diyetlere uyum sağlamaktan kaçınmalısınız. Bu şekilde net diyetler, ancak doktorunuz tarafından verilirse uygulanmalıdır.

Tansiyon Hastaları İçin Diyet Listesi

– Bir çok uzman, tansiyon hastalarına tuzu oldukça dikkatli kullanmayı söyler. Bu nedenle yemeklerin tuzsuz yapılması ve tüketim aşamasında ancak çok az tuz eklenmesi daha münasip olmaktadır.
– Potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller, gene doktorunuzun direktifleri doğrultusunda doğru bir şekilde orantılanarak, direktiflere göre vücuda alınmalıdır.
– Beslenme konusunda olduğu kadar, vücudu yormayacak şekilde yapılacak egzersizlerde de gerçekten dikkatli, istikrarlı olunmalıdır.
– Fast-food tarzı doğrudan ayakta beslenme olarak da bilinen düzende besinler tüketmek, bu besinleri yaşamınıza dahil etmek büyük yanlış olacağı için, fast-food tamamen yaşamınızdan çıkartılmalıdır.
– Günlük uyku düzeniniz, günlük en az 2 litre kadar su tüketmeniz gibi konularda mutlaka dikkate alınmalıdır. Zira sadece beslenmeyi düzene sokmak tansiyon için yeterli değildir.
– Mümkünse sigara ve alkol tamamen bırakılmalıdır. En kötü durumlarda ise olabildiğince azaltılma yoluna gidilmelidir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun