Diyet Listeleri

Diyetin Yaşamımızdaki Önemi

16 Kasım 2013

Önemli bir söz vardır ‘ öldürmeyen şey güç verir ‘ diye işte tam olarak bedeni az yemeye düzgün beslenmeye alıştırmakta böyle bir şeydir. Diyet yaptığınızda az ve kalorisi düşük hafif yemekler tüketmeye başladığınızda paniğe kapılarak aç kalacağınızı düşünmeniz çok yanlıştır. Eğer kısa ve kaliteli vakit ayırarak diyet uygulamalarına başlarsanız ve bu uygulamaları olabildiğince düzenli ve dengeli yürütürseniz birde hayat biçimine dönüştürmeye çalışırsanız tıpkı bu sözdeki gibi artık güçlüsünüzdür.  Neden mi daha güçlüsünüzdür?  Çünkü bedeniniz tüm fazlalıklarından kurtulmaya başlar, daha zinde ve sağlıklı bir hal alır. Eskisinden daha genç ve zarif görünürsünüz. Bütün bunlarda sizi hem bedenen hem de psikolojik anlamda daha güçlü yapar. Düzgün diyet düzgün beslenme programı, sağlıklı ürünler, bol su ve doğru sporlar eşliğinde yapılırsa daha doğru olacaktır.

Diyet programları kişiye özel hazırlanmalıdır. Hatta bir diyet uygulamaya başlamadan önce beslenme ve diyet uzmanı olan bir doktordan destek almak faydalı olacaktır. Neden mi? Çünkü her insan aynı vücut tipine sahip değildir. Herkesin vücudundaki yağ ve diğer mineral dengeleri farklılık gösterir. Aynı zamanda diyeti etkileyecek faktörler arasında yaş ve cinsiyette vardır. Çünkü her yaşta insanın farklı besin değerlerine ihtiyacı olduğu gibi cinsiyete göre de bu değerler farklılaşacaktır. Bir kadınla bir erkeğin yaradılışları ve yaşayış rutinleri nedeniyle ihtiyaç duyduğu kalsiyum, mineral ve vitamin değerleri değişiktir.

Asıl olarak hayattan verim almak, daha sağlıklı olmak, genç, dinç ve enerjik kalmak, kalıcı ve ağır rahatsızlıklar yaşamamak için herkes kendine uygun bir diyet programı oluşturmalıdır. Uygun besinler, uygun spor ve uygun takviyelerle hayatı daha rahat ve mutlu yaşamayı prensip ve yaşam biçimi haline dönüştürmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Günün Diyeti 29.03.2013 başlıklı makalemizde diyet listesi 14 yaş, diyet listesi ender saraç ve diyet listesi zayıflamak için hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun