Diyet Listeleri

Diyet Yaparken Tatlı Krizini Engelleme Yöntemi

6 Kasım 2014

Tatlı İhtiyacını Gidermek İçin Tarçın Tüketin

Doğanın en büyük mucizelerinden birisi olan tarçın, her mutfakta bulunan, hem ekonomik hem de oldukça etkili bir bitkidir. Genellikle keklerde, boza, salep ve sütlaç gibi yiyecek ve içecekleri tatlandırmak için kullanılan bir baharat olan tarçın, başlı başına tatlı ihtiyacını gideren bir besindir. Şeker hastalarının tüketebileceği bu baharat, çubuk olarak çayı tüketildiğinde, kilo vermeye ve tatlı ihtiyacını bastırmaya yardımcı olur.

Şeker hastalarının genellikle tatlı ve çikolata tarzı yiyeceklerden uzak durmaları tavsiye edilir. Ancak doğal bir şeker içeren ve tatlı ihtiyacınızı giderebilecek kadar kuvvetli olan bu baharat, artan kan şekerinizi düzenlemede yardımcıdır. Ayrıca tarçın, yüksek tansiyon rahatsızlığına karşı koruyucu özelliğe de sahiptir. Sedef hastalığı gibi çeşitli deri hastalıklarına karşı koruyucu olan tarçın, tatlı ihtiyacını gidermesinin yanı sıra, keskin kokusu ile açlık hissini de bastırmaktadır. Sağlıklı beslenmek ve kilo vermek istiyorsanız, günlük beslenme düzeninize mutlaka tarçını eklemeyi ihmal etmeyin.

Zihin yorgunluğunu alan tarçın, sabahları stresli ve yorgun uyanmanızı da engellemektedir. Tarçın çubuğunu, su ile birlikte kaynatarak, dilerseniz içine bir miktar yeşil çay yaprağı ile birlikte kaynatarak tüketebilirsiniz. Tarçın, aynı zamanda mide rahatsızlıklarına karşı da korur. Yorgunluk giderici özelliği de bulunan tarçın, stres ve gerginliği giderici özelliğinin yanında, migrene karşı koruyucu özelliğe de sahiptir.

 

Bir önceki yazımız olan Börekli Diyet Listesi-Hem Börek Ye Hem Diyet Yap başlıklı makalemizden de  bilgiler alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun