Diyet Listeleri

Diyet Kereviz Salatası

24 Ekim 2015

Hem besleyici hem lezzetli hem de kilo verdirici bir besindir kereviz. Bu sebepten bayanlar kilo verme konusunda lahana brokoli gibi sebzeleri tükettikleri kadar tüketirler bu sebzeyi de. Protein fosfor demir potasyum açısından da oldukça zengin bir besindir ayrıca kanı temizler idrar söktürür. Sağlığa bu kadar faydalı olan kerevize birde maharetli Türk hanımının elleri değince müthiş lezzetler çıkar ortaya. Diyet kereviz salatası da bunlardan biridir. Sadece diyet yapanların değil sağlığa ve sağlıklı beslenmeye önem veren annelerin de hem kendilerinin tükettiği hem de çocuklarına hazırlayıp yedirdiği bu salatanın tarifi şu şekildedir;

Bir orta boy kerevizi soyuyoruz ve temizliyoruz. Daha sonra rendeliyoruz. Rendelenen kerevizin üzerine daha önce sıkıp hazırladığımız 15 limonun suyunu ekliyoruz. Sıkılmış limon suyunu açıkta çok bekletmek uçucu bir madde olan sitrik asit diğer ifadeyle C vitamininin bir kısmının uzaklaşmasına sebep olduğundan limon suyunu kerevizleri rendeledikten sonra da sıkabiliriz. Rendelenmiş kerevizleri limon suyuyla karıştırıp karışımını sıkıyoruz.

Başka bir kasede 4 yemek kaşığı yoğurtla 2 diş ezilmiş sarımsağı karıştırıyoruz. Tuzu ise sarımsağı ezmek için kullanmak en iyi sonucu verir fakat bu karışımın içine eklemeyi de tercih edebilirsiniz.1 çay kaşığı tuz yeterli gelecektir. Sarımsakla yoğurdun iyice karıştığına emin olduktan sonra sarımsak yoğurdun içinde iyice dağılmalıdır. Yerken ağza sarımsak taneleri gelmesi hoş bir durum olmaz ince ince kıyılmış 4 yemek kaşığı kadar maydanozu da ekleyip bir kez daha karıştırıyoruz.

Kerevizlerimizin üstüne bu yoğurtlu sosu ekleyip bir kaç dakika karıştırıyoruz. Üzerine pul biber ve kuru nane dökmek hem estetik açısından hem de lezzet açısından iyi sonuç verecektir. Yaş naneyle de süsleyebilirsiniz. Diyet kereviz salatanız artık hazır. Afiyet olsun.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun