Diyet Listeleri

Diyet Ispanak Püresi Tarifi

24 Ekim 2015

DİYET ISPANAK PÜRESİ

Ispanak denilince aklınıza belki Temel Reis adlı çizgi film bile gelebilir. Çocuklara ıspanağın ne kadar yararlı olduğunu gösterebilmek için bir zamanlar sürekli olarak sabahları ve çocukların okuldan geldikleri saatlerde televizyonlarda yayınlanan bir çizgi film. Çocuklar ve bazı bireyler ıspanak sevmezler dolayısıyla ıspanak gördükleri sofralarda oturmak bile istemezler. Kimisi ıspanağı o kadar çok sever ki yemeden duramaz. Böyle insanlar için diyet ıspanak püresi bulunmaktadır. Basit ve sağlıklı bir püre çeşididir. Diyet ıspanak püresi için gerekli olan malzemeler; bir kilogram ıspanak yaprağı bir çorba kaşığı sıvı yağı bir su bardağı süt bir çorba kaşığı un karabiber ve tuz. Şimdi püremizi yapmaya başlayalım.

Öncelikle ıspanak yaprakları yıkanır ve süzülür daha sonra hafif bir ateşte kendi suyu ile haşlanır. Ispanaklar soğuduktan sonra iki elimizle sıkarak kıyarız. Bu arada ıspanağın haşlandığı suyunu atmayız ve çorba yapımında kullanırız. Daha sonra yağı ve un pembe olacak şekilde kavrulur. Daha sonra kıyılmış ıspanak ve süt konulur ve pişmesi için iki veya üç dakika beklenir. Bunun üzerine tuz ve karabiber atılır. Şunu unutmamak gerekir ki diyet ıspanak püresi et yemeklerin yanında garnitür olarak da kullanılabilir. Bunun yanı sıra erişte ile karıştırılarak sunulabilir.

Diyet ıspanak püresi aynı zamanda sarımsaklı yoğurt ile karıştırılarak üzerine kırmızıbiberli yağı gezdirilerek yemeğe sunulabilir. Ispanak püresi aynı zamanda ıspanaklı yumurta gibi pürenin arası biraz acıkarak ortasına yumurta kırılır ve pişirilerek servis edilebilir. Diyet ıspanak püresi yapıldıktan sonra çok farklı şekillerde servis edilebilir ve çok leziz yemekler haline gelebiliyor. Ispanağı sevmeyenler bile anında sevecek hale getirilebiliyor ve çok lezzetli yemekler ortaya çıkıyor. Diyet ıspanak püresi olsa bile çok güzel diyet yemekleri yapılabiliyor.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun