Diyet Listeleri

Türkiye’de ve Dünyada En Ünlü Diyetler

28 Kasım 2013

Günümüzde özellikler kadınlar arasında özellikle kadınlar arasında yaygın olan diyetler kitleleri peşinden sürüklüyor. Diyet yapmak normalde zararsız olsa da her insanın yapısı farklı olduğundan bazen hiçbir fayda göremeyebilirsiniz hatta sizin için çeşitli problemlerin ortaya çıkması da olasıdır. Aşağıda yazdığımız popüler diyetlere başvurmadan önce bir uzmana başvurmakta fayda vardır.

Dukan Diyeti: Ünlü Fransız Doktor Pierre Dukan tarafından geliştirilen diyet aç kalmadan zayıflamanın yollarını gösterir. Az karbonhidrat tüketimine dayanmakla beraber 4 aşamadan oluşmaktadır. İlk 10 günlük aşamada genel olarak sadece et, balık ve yağsız süt ürünleri tüketilmektedir. İkinci aşamada diyetinize iki günde bir nişastasız sebze ekleniyor. Bu aşama hedeflediğiniz kiloya ulaşıncaya kadar devam ediyor. Üçüncü aşama diyetinize karbonhidrat eklenmeye başlanıyor. Haftada iki kere ‘kutlama öğünü’ diye adlandırılan istediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz bir döneme giriliyor. Haftada bir gün, sadece yağsız protein tüketiliyor. Ve son aşamada kişinin her gün 20 dk yürüyüş ve 1,5 yemek kaşığı yulaf tüketimiyle kilosunu sabitlemesi hedefleniyor.

Karatay Diyeti: Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay bu diyetin sırrının sağlıklı bir şekilde ve yavaş yavaş kilo vermek olduğunu söylüyor. Karatay diyetinde sık sık ekmek yemek doğru bulunmamakla birlikte sebze ve meyvelerin önemi öne çıkıyor. Ayrıntılı bilgileri aynı adlı kitaptan bulabilmeniz mümkündür.

İsveç Diyeti: Daha sonradan kilo alma sorununun ortadan kaldırdığı söylenen, İskandinav bilim adımları tarafından ortaya çıkarılan bu metot, 13 gün içerisinde 7-20 kilo vermenizi sağlıyor. Eğer doğru ve eksiksiz olarak uygulanırsa metobolizmadaki değişimlerde ötürü iki yıl boyunca kilo alınmayacağı söyleniyor.

Lahana Diyeti:  Özellikle kadınlar arasında çok yaygın olan bu diyetin 1 haftada 8 kilo verdirdiği söyleniyor ancak diyetisyenler tarafından bu kadar hızlı kilo kaybı pek tavsiye edilmiyor. Bu diyeti yaparken kendiniz çok fazla yormamalı, bol su içmeli ve ekstra vitamin almalısınız.

Atkin’s Diyeti: En önemli özelliği hiçbir zaman karbonhidrat tüketilmemesidir. Bu diyette bol bol hayvansal yağlar ve gıdalar tüketilir. Amaçsa karbonhidrat seviyesinin düşürülerek vücudun enerji gerektiğinde yağların yakılmasıdır. Bu diyet kilo vermek için etkili olacağı gibi kalp ve damar yolları tıkalı kimselerin tercih etmemesi gereken bir metottur.

Taş Devri Diyeti: Prof. Dr. Ahmet Aydın tarafından geliştirilen ve Amerika’da da birden çok gazeteye konu olan Taş Devri temel olarak modern yöntemli diyetlere karşı çıkıyor. En önemli özelliği de bol miktarda yumurta, süt, böbrek, yürek, kokoreç, işkembe tüketilmesi öneriliyor olmasıdır. Ayrıntılı bilgilere İlk İnsan Diyeti adlı kitaptan da ulaşabilirsiniz.

Hollywood Diyeti: Madonna, Carmen Electra, Sharon Stone gibi ünlü kadınların tercih ettiği bu diyette bir ayda 12-16 kilo verilebiliyor. Temeli sıvı alımına dayanıyor ve haftanın 2 günü üst üste sadece meyve suyu içiliyor. Bunun yanında günde en az 8 sayda su tüketilmesi öneriliyor.

Montignac Diyeti:  En önemli özelliği karbonhidratla proteinlerin ayrı öğünlerde tüketilmesidir. Bu metodu uygulayanlara yiyerek zayıflama fırsatı sunuyor. Nişasta oranı yüksek olan besinlerin yasak olmasının yanı sıra bol bol sebze yenmesi öneriliyor.

 

Bir önceki yazımız olan Gençler İçin Özel Diyet Listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun