Sağlıklı Yaşam

Siyah Noktalar İçin Cilt Maskeleri Tarifleri

9 Kasım 2014

Yulaf Unu Maskesi

Bir çorba kaşığı kadar yulaf unu, az miktar kaynar suyun içine eklenir. Yulaf onu bulamaç halini alana kadar karıştırılır ve içerisine bir tatlı kaşığı kadar badem unun eklenir. Karışım hazır olduktan sonra yüze sürülür ve iyice yedirilir. Bu karışımı haftada 4 defa uygulayabilirsiniz.

Limon Ve Yumurta Maskesi

Yarı limonun suyu sıkılır ve içerisine bir yumurta akı eklenip karıştırılır. Bu karışımı yaparken alüminyum bir kap kullanmanızı öneririz. Karışım kısık ateşte koyulaşıncaya kadar bekletilir. Karışım hazır olunca kapalı bir kaba konularak, kullanmak üzere soğuk bir yerde saklanır.

Bal Maskesi

Cilt bakımında balın önemli bir yeri vardır. Bal cildimizi nemlendirir, temizler ve besler. Bunun yanı sıra siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur. 2 ya da 3 kaşık balı yüzümüzdeki siyah noktalara sürüyoruz. Yüzünüz de çok fazla leke var ise balın içerisine susam yağı katarak karışımı güçlendirebilirsiniz. Karışımı hazırladıktan sonra yüzümüzde 20 ya da daha fazla bir süre bekletiyoruz. Daha sonra ılık su ile bir pamuğu ıslatıyoruz. Bu pamuk ile yüzümüzü yavaşça ve baskı uygulamadan temizliyoruz. Temizleme işlemi bittikten sonra yüzdeki gözenekleri sıkıştırmaya yarayan bir losyonu yüzümüze sürüyoruz.

Limon suyu, Yoğurt Maskesi

Limon suyu akne tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir. Sivilceleri kurutur, cildi arındırır ve oluşan siyah noktaların giderilmesini sağlar. Orta boy bir kâse miktarında yoğurdu, bir adet limon suyu ile karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Fakat yüzünüze uygularken gözlerinize gelmemesine dikkat edin. Yüzünüz bir süre sonra gergin olacak ve maskeniz kuruyacaktır. Süre bittikten sonra maskenizi ılık su ile temizleyin.

 

Bir önceki yazımız olan Alkali Suyu Nedir ? Neden Alkali Su İçmeliyiz ? başlıklı makalemizde alkali ions, alkali iyonize su nedir? ve alkali metals water hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun