Diyet Listeleri

Balkabaklı Patates Dolması ( Diyet )

17 Kasım 2013

Balkabaklı Patates Dolması (diyet)

Malzemeler:
6 adet patates
250 gram balkabağı
125 ml. sebze suyu (hazır)
250gram mantar
2adet taze soğan
25-30 gram hindi pastırması
Sıvı yağ
tuz, karabiber

Hazırlanışı:
Patatesler kabukları soyulmadan haşlanır. Balkabağı küp şeklinde küçük küçük doğranır. İster sebzelerle kendimizin hazırlayacağı istenirse hazır olan sebze suyu ile haşlanır. Patatesler haşlandıktan sonra kabuklarını soymadan uzunlamasına ikiye bölünür. İçlerini oyularak alınır. İçleri oyulmuş patatesin içine küp küp doğranıp haşlanan bal kabakları ilave edilir. 25- 30 gram kadar hindi pastırmayı küçük parçalar halinde bölünür. Sıvı yağda sotelenir. Mantarlar da doğrandıktan sonra ilave edilir. Mantarların bıraktığı su çekene kadar yağda kavrulur. Taze soğanlar çok ince olmayacak şekilde doğranarak kavrulan mantar ve pastırmaya ilave edilir. Birkaç dakika daha kavrulur. Tuz ve karabiberi de ilave edilerek ile tat verilir. Balkabağı ile oyularak alınan patates pişirme suyunda püre haline getirilir. 1 yemek kaşığı sıvı yağı katılarak karıştırılır. Hazır hale getirilen mantarlı pastırmalı harç patateslerin içerisine doldurulur.  Üzerini balkabağı püresiyle kaplanır. Üzerine kaşar peyniri ilave edilip fırınlanır. Kaşarlar kızarana dek fırında bekletilir. Daha sonra çıkartılarak servis edilir. AFİYET OLSUN

PATATES: vücut için gerekli olan c, b vitaminlerini, potasyum, kalsiyum, protein, fosfor, demir, bakır içeren bir sebzedir. Diyette de aşırı kaçmamak ve kızartmasını yememek şartıyla rahatça tüketilecek bir sebzedir. Enerji verir, sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler ve birçok yararı vardır.

BALKABAĞI: lif bakımında çok zengin bir sebze olan balkabağı genelde kabak tatlısı yapımında kullanıldığı gibi çorba, pasta, kek, reçel, muhallebi yapımında da kullanılan bir sebzedir. Kandaki yağ oranını düşüren bu sebze diyetlerde sıkça kullanılır.

 

Bir önceki yazımız olan Tok Tutucu Süper Diyet Listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun