Diyet Listeleri

Akdeniz Diyeti – Doğadan Gelen Sağlıklı Diyet Listesi

30 Ekim 2014

Akdeniz diyeti  Akdeniz’e kıyısı olan Türkiye  İtalyalıya Fransa Lübnan Portekiz Suriye Tunus Fas gibi ülkelerin beslenme tipleri örnek alarak uygulanan bir diyettir. Bu diyette neden bu ülkelerin beslenme şekli örnek alınmıştır? Çünkü bu diğer ülkelerde sıkça rastlanılan hastalıkların bu ülke insanlarında oldukça az rastlanıldığının farkına varılmıştır. Bu yerlerde yaşayan insanlarda kanser türleri oldukça az görülmektedir. Kalp hastalıklarının da bu ülke insanlarında oldukça düşük seviyelerde olduğu bilinmektedir.

Bu ülkelerdeki insanların beslenme tipi genellikle hangi ürünler üstüne dönmektedir? Genellikle meyve sebze beyaz et zeytinyağı ceviz fındık tahıllar düşük kırmızı etten oluşmaktadır.

Bu diyet denendi mi?

Faydasının olduğu hakkında bir kanıt var mı? Bu diyet Amerika’da denenmiştir.  Kalp hastalığı riski olan hastalar üzerinde uygulanmıştır. Hastalara üç aylık süre içerisinde; meyve sebze beyaz et zeytinyağı ceviz fındık balık zeytinyağı düşük kırmızı etten oluşan bu diyet uygulanmıştır. Diğer diyet uygulamalarına göre kolesterolün azaldığı ve kalp hastalığı riskinin düştüğü görülmüştür.

Akdeniz diyetinde yenilen beyaz et çoğunlukla balık kalp ve damar hastalıklarını azaltmada oldukça faydalı bir besindir. Balıkta bulunan Omega yağ asitleri damarlara koruyucu bir etki yapmaktadır. Bu diyette bulunan sebzeler ise kanser önlemede oldukça yararlı besinlerdir. Özellikle pişirilmeden yenilmesi tavsiye edilir. Zeytinyağı ise diğer yağlarda olduğu gibi az tüketilmesi gerekir.

Akdeniz diyet programı nasıl olmaktadır?

Bu diyette günlük olarak meyve sebze beyaz et zeytinyağı ceviz fındık tahıllar fasulye bakliyat ve çeşitli baharatlar tüketilmektedir. Haftalık olarak balık ve deniz ürünleri 2 defa tüketilmektedir. Yumurta ve yoğurt ürünleri tavuk haftada bir defa tüketilmektedir. Kırmızı et ise ayda bir tüketilir.

Akdeniz diyetinde bir günlük program nasıl olmaktadır?

Kahvaltı programı; kepekli ekmek 12 dilim meyve 45 adet zeytin süt. Ara yemek; bir meyve. Öğle programı; sebze yemeği (zeytinyağı tercih edilmeli) yoğurt kepekli ekmek pilav salata. Ara yemek; bir meyve bir bardak süt. Akşam programı; beyaz et(balık/tavuk) sebze yemeği (zeytinyağıyla pişirilecek) ekmek salata. Gece; bir adet meyvedir.

 

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler – Yurtta Kalanlar İçin İdeal Diyet Listesi başlıklı makalemizde diyetisyen öğrenci platformu, lise öğrenci diyeti ve öğrenci diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun