Diyet Listeleri

Öğrenciler – Yurtta Kalanlar İçin İdeal Diyet Listesi

30 Ekim 2014

Öğrenciler daha olgunlaşma döneminin en başındadır. Ders çalışmada çok önemli olan zinde formlarını korumalı ve yeterli kondisyonla öğrencilik yaşamlarını sürdürmelidirler. Bunun içinde kilo dengelerini korumalıdır. Spor faaliyetlerine katılmak ya da serbest yürüyüşler zayıflamak için bir neden olsa da mutlaka diyetle de dengelemeleri gerekir. Zira yeterli kondisyon çalışmaları yapılsa da yeterli bir genç diyeti uygulanmadıysa yapılanlar boşa çıkacaktır.

Öğrenciler için önereceğimiz diyeti haftanın 7 günü olarak belirleyebiliriz. İstediğiniz gün başlayabileceğiniz bu diyet şu şekilde olmalıdır:

1.gün: Kalkar kalkmaz ilk işimiz kahvaltı olur. Ancak yataktan kalktığımızda bir bardak su içmek yararlı olacaktır. Kahvaltı için ise; şekerden arındırılmış 1 bardak meyve suyu bir dilim light ekmek 50 gram civarı domates peynir ve salatalıktan oluşan kahvaltı menüsü uygundur. Öğlen menüsü ise yine light ekmek tavuk söğüş ayran az yağlı salata ve 50 gram kadar light ekmektir. Akşam menüsündeyse nefis bir mercimek çorbası 200 gram kadar ızgarada pişmiş köfte ve yoğurt ve yanında salata alınabilir.

2.gün: Kahvaltı için 1 yumurta iki dilim light ekmek yeşilbiber 5 zeytin domates ve çay. Öğlen ise içinde ketçap ve mayonez olmayan 1 sosisli sandviç 250 gram kadar portakal yağsız salata uygundur. Akşam menüsü ise kıymalı ıspanak iki yemek kaşığı kadar pilav yoğurt ve yanında salatadan oluşabilir.

3.gün: Kahvaltıya şekersiz bir ıhlamurla başlanabilir. Yanında yağsız tost salatalık elma ve domates alınabilir. Öğlen menüsü iki hamburgerli köfte çok az kızartmalık patates ve yanına salatadan oluşabilir. Akşam ise 1 adet tavuk butu 1 yemek kaşığı makarna zeytinyağlı sebze ve salata alınabilir.

4.gün: Kahvaltıda şekersiz ve bitkisel özlü çay alınsın. Bunun dışında 2 yumurtalı omlet 1 dilim light ekmek salata ve domates terkibinden oluşabilir. Öğlense 1 haşlanmış patates yarım ölçek pizza ayran ve salata alınabilir. Akşam ise iki kabak dolma iki kibrit kutusu büyüklüğünde peynirli börek salata ve 1 çay bardağı ölçeğinde yoğurt uygundur.

5.gün: Kahvaltı için menünüz; şeker içermeyen çay 1 dilim light ekmek 2 sosis ızgarası salata ve domatesten oluşuyor. Öğlense 140 gram dil füme ve bir tabak kadar yağsız salata alınır. Akşam ise 210 gram karışık ızgara ve yanına salata ideal diyettir.

6.gün: Şekersiz limonatayla kahvaltıya başlayabilirsiniz. Yağsız kaşarlı omlet 25 gram kepek ekmeği ve salatayla menüyü tamamlayınız. Öğlense 100 gram beyaz peynir 1 adet portakal ve salata yiyebilirsiniz. Akşam menüsündeyse bir kibrit kutusu ölçeğinde helva ile 1 tabak balık yiyebilirsiniz.

7.gün: Güne şekersiz çayla başlayın. Ayrıca 20 gram kaşar 40 gram light ekmek salata ve domates alınır. Öğlen ise 200 gram haşlanmış karnabahar 1 dilim light ekmek 300 gram yoğurt ve salata alınır. Akşam içinse meyve ve salatadan oluşan bir menü uygulayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımları İçin Ev Kadını Diyeti başlıklı makalemizde ev hanımı diyeti, ev hanımı diyeti listeleri ve ev kadını diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun