Diyet Listeleri

20’li Yaşlar İçin Diyetisyenin Hazırladığı Özel Diyet Listesi

28 Ekim 2014

20 yaş, ergenliğin artık tam olarak geride kaldığı ve büyüme çağının ilk girişlerinde olduğunuz dönemlerden birisidir. Bu nedenle beslenme, vücudun fit olması ve genel anlamda sağlıklı bir vücut sizler için çok daha fazla önem arz etmektedir. Hâl böyle olunca da yaşınıza uygun hazırlanan diyetleri düzenli olarak uygulamak ve vücudu beslenme konusunda zinde tutmak, formunuzu korumak gerekmektedir. Bizde sizler için 20 yaşa en uygun diyet listesini özel olarak hazırladık.

Kendinizi Sıkmayın, Diyetin 1. Günü Özgür Olun

20’li yaşlar, çok genç ya da çok yaşlı olmadığınız için kendinizi zorlamanızın gereksiz olacağı dönemlerden birisidir. Bu nedenle diyetimizin ilk günü hem diyete hazırlanmak hem de rahat olmak adına boş geçmektedir. İlk gün, aşırıya kaçmadan dilediğiniz besinleri dozunda tüketin, damak zevkinize göre hareket edin. Fakat kalan 6 gün süresince istikrarlı bir şekilde hareket etmeniz büyük önem taşıyor.
2. GÜN: Kahvaltımız 1 fincan şekersiz kahve ve yanında kepeksiz sandviç ile geçecek. Öğle yemeğinde 1 kase sütün içerisinde yulaf tüketiyoruz sadece. Akşam yemeğinde ise 1 yemek tabağı dilediğimiz sebze yemeği ve yanında yağsız yoğurt.

3. GÜN: Kahvaltıda 1 dilim kepek ekmeği, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir ve yanında bir bardak şekersiz çay. Öğle yemeğinde sadece yağsız salata bir tabak yanında kahve şekersiz. Akşam yemeğinde 100 gram kadar tavuk ve yanında pilav, yağı az olmalı, ekmek yok.

4. GÜN: Kahvaltıda normal alıştığımız şekilde hareket ediyoruz. Öğle yemeğinde 1 kase yoğurt içine yulaf ekleyerek tüketiyoruz. Akşam ise dilediğimiz sebze yemeğinden sadece yarım tabak yanında yağsız salata.

5. GÜN: Kahvaltıda 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu ve yanında kepeksiz sandviç. Öğle yemeğinde bir kase mercimek çorbası sadece. Akşam yemeğinde mevsime göre balık ve yanında yağsız salata.

6. GÜN: Kahvaltıda süt ve mısır gevreği sadece. Öğle yemeğinde haşlanmış 3 çeşit sebze ve yanında 1 ilim kepek ekmeği. Akşam yemeğinde 2 dilim kepek ekmeği, kuru fasulye ve pilav yarım tabak.

7. GÜN: Kahvaltıda 2 dilim kepek ekmeği ve biraz reçel, bak, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir, 1 bardak şekersiz çay. Öğle yemeğinde pilav yarım kase ve yanında ıspanak. Akşam yemeğinde 100 gram kadar kırmızı et ve yanında sadece yağsız salata.

diyet-zayiflama-50

Bir önceki yazımız olan Evde Çalışanlar İçin Özel Diyet Listesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun