Diyet Listeleri

Yaşlılar İçin Aylık Diyet Listesi

24 Ekim 2015

Yaşlıların diyet uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sağlık koşullarıdır. Yaşa bağlı ortaya çıkan bazı kronik hastalıklar diyet Hiper tansiyon gibi ilk göz önünde bulundurulması gerekenler bu faktörlerdir. Yaşlılar için aylık diyet uygulaması kişinin kan bulgularına ve ilaçlarına göre düzenlenmesi gerekir. Örneğin kan sulandırmak için ilaç kullananlarda koyu yapraklı sebzeler ve bitki çayları önerilmez. Yine tansiyon hastalarında madensuyu gibi yüksek sodyum içeren içeceklerin kullanılması tavsiye edilmez. Bunun dışında yaşa bağlı oluşan kabızlıktan da korunmak gerekiyor. Kabızlıktan korunmak içinde günlük beslenme içine kuru kayısı kuru incir gibi lifli gıdaların dâhil edilmesi gerekir.

Yine kişilerin tüketebileceği gibi salata ve yumuşak sebze çeşitlerini diyet programına eklenmesi önemli Çiğneme ve yutma güçlüklerine karşı yutkunma zorluğu çekiyorsa püre cinsi diyet programları uygulanması gerekmektedir. Örneğin tavuk balık gibi sert proteinli gıdalar tüketemiyorsa kişinin çorbasına yoğurt tarzı gıdalar ilave edilebilir. Genelde yaşlılar şekerli besinleri çok daha kolay tükettiğinden bu besinlerde diyet listesine dâhil edilebilir. Yine yaş arttıkça kişilerin vücudunda sıvı oranı azaldığından günde üç litre kadar sıvı tüketilmesi gerekmektedir.

Yaşlılar için aylık diyet; Sabah Bir kibrit kutusu büyüklüğünde az yağlı beyaz peynir yanında 1-2 dilim ekmek ile birlikte kişinin isteğine göre1-2 yemek kaşığı kadar bal ya da reçel. Besinlerin Kolay tüketimi ve yutma zorluğu olmaması için yine yanında bir fincan açık çay ya da ıhlamur. Ara öğün olarak İstenirse bir adet meyve Öğle: isteğe göre bir porsiyon yağsız et yemeği ya da bir porsiyon sebze yemeği yanında 1-2 dilim ekmek tatlı olarak bir porsiyon sütlü tatlı. İkindi: Yarım su bardağı yoğurt Akşam: Bir porsiyon yine kişinin isteğine göre etle hazırlamış et yemeği ve mevsim sebzelerinden hazırlanmış sebze yemeği. Yanında ise Yarım porsiyon pilav ve yarım su bardağı kadar yoğurt ya da ayran ve az yağlı sebze salatası Bir dilim ekmek

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun