Diyet Listeleri

Üniversite Öğrencileri İçin Özel Diyet Listesi – Yurt Hayatına Uygun

16 Kasım 2013

Üniversite öğrencileri, genelde kilo sorunu yaşadıkları anda rahatlıkla uygulayabilecekleri ve maddi açıdan zorlayıcı besin seçenekleri istemeyen diyet listeleri aramaktadırlar. Bizlerde bu duruma çözüm olmak adına üniversite öğrencileri için diyet listesi hazırladık. Bu diyet listemizi, her üniversite öğrencisi hiç bir sağlık ve maddi sorun yaşamadan gündelik yaşamına adapte edebilir, kilo vermek ya da daha fit bir şekilde formunu korumak adına dilediği zaman uygulamaya geçirebilir.
1. GÜN: Kahvaltımız mısır gevreği ve süt ile başlayacak. Öğle yemeğinde sadece 1 adet muz ve elma tüketeceğiz. Akşam yemeğinde ise yarım yemek tabağı ıspanak yemeğini yanında yağsız 1 kase yoğurt ile tüketeceğiz.

2. GÜN: Kahvaltıda mısır gevreği ve süt ile başlayacağız gene. Öğle yemeğinde bu sefer sadece yağsız salata ve bol su olacak. Akşam yemeğimiz ise 100 gram kadar en fazla olacak şekilde kızartma tavuk ile başlayacak.

3. GÜN: Kahvaltıda bu sefer yulaf, süt tüketiyoruz. Öğle yemeğinde 1 konserve ton balığı tüketiyoruz, ekmek yok. Akşam yemeğinde ise nohut yemeği 1 yemek tabağı ve ekmek yok, istenirse gene yanında yağsız salata olabilir.

4. GÜN: Kahvaltı sadece 1 kibrit kutusu beyaz peynir, 1 dilim kepek ekmeği ve 1 fincan şekersiz kahve ile yapılacak. Öğle yemeğinde sadece kepek ekmek sandviç ve meyve suyu. Akşam yemeğinde ise 100 gram en fazla kırmızı et ve yanında yağsız salata.

5. GÜN: Kahvaltı sadece yağsız salata ile geçecek. Öğle yemeği 1 adet elma ile geçecek. Akşam yemeğinde ise pırasa yemeği yarım tabak, ekmek yok.

DİYET DÜZENİ HAKKINDA UYARILAR

– Günlük en az 2 litre oranında bir su tüketimi sağlamanız gerekmektedir.
– Üniversite öğrencisi olarak vücudu daha dinç tutmak ve yağları da yakmak için mutlaka haftada 4 gün düzenli olarak spor yapmalı ya da günlük 1 saat en az tempolu olarak koşu/yürüyüş yapmalısınız.
– Özellikle arkadaş çevrenize uyum sağlamadan, her gün düzenli olarak erken yatıp, erken kalkmalısınız diyet süresince.
– Diyet, 2 gün süresince sizleri haftasonları özgür bırakmaktadır. Bu günler, fast-food ve aşırı alkol tüketiminden kaçılarak isteğe bağlı ama hafif bir şekilde tamamlanılmalıdır.
– Bu diyet düzeni, eğer sigara kullanıyorsanız tamamen diyet süresince bırakmanızı önermektedir. Bırakmıyorsanız dahi, günlük tüketeceğiniz sigara sayısını mutlaka azaltmanız gerekmektedir.

diyet-zayiflama-59

Bir önceki yazımız olan Masa Başı Çalışanlar – Memurlar İçin Özel Diyet Listesi başlıklı makalemizde masa başı çalışan diyeti, masa başı çalışanlar için diyet ve masa başı çalışanlar için diyet listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun