Sağlıklı Yaşam

İlk Okul Öğrencileri İçin Diyet Listesi

25 Ekim 2014

Yapılacak olan bu İlk okul öğrencileri için diyet listesi düzeni, haftanın sadece 3 gününü kapsamaktadır. Zira ilk okul seviyesinde ki öğrenciler için yapılacak olan diyet, kilo verme odaklı değildir. Nitekim bu yaşlarda ki çocuklar için uzman önerisi olmadan yapılacak olan kilo verme odaklı diyetler, çeşitli sorunlara neden olabilir. Bu nedenle İlk okul öğrencileri için diyet listesi sadece kilolarını korumak ve genel anlamda bir beslenme alışkanlığı sağlamak adına hazırlanmıştır.

İlk 3 günlük süreç, haftanın önemli günleridir. Bu ilk 3 günlük süreçte aşağıdaki diyet listesine göre hareket ediyoruz. Ardından kalan 4 gün ise, çocuğumuza fast-food tükettirmeden, okulda ki kantinlerden beslenmemelerini sağlayarak, sadece evde gene sizin hazırlayacağınız genel öğünlere göre tüketim yaptırıyoruz.
1. GÜN: Kahvaltıda 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı reçel olacak. 1 dilim tam buğday ekmeği ve yarım kibrit kutusu kadar beyaz peynir olacak. Çay yerine, taze sıkılmış bir meyve suyu verilecek. Öğle yemeğinde ise önce 1 kase mercimek çorbası, yanında yarım dilim tam buğday ekmeği olacak. 10 dakika sonra ise 1 adet yeşil elma tüketilecek. Akşam yemeğinde ise bir kaç parça tavuk yenilecek abartılmadan.

2. GÜN: Kahvaltımız sadece meyve suyu ve 1 kase süt, mısır gevreği ile yapılacak. Öğle yemeğinde önce 1 adet muz yenilecek, 15 dakika sonra yarım sandviç tüketilecek. Sandviç, kaşar peyniri ile tam buğday ekmeği kullanılarak hazırlanılacak. Akşam yemeğinde ise yarım yemek tabağı ıspanak, yanında yarım kase yağsız yoğurt olacak.

3. GÜN: Kahvaltımız 1 kibrit kutusu beyaz peynir ve 1 dilim kepek ekmeği, 1 bardak meyve suyu ile yapılacak. Kahvaltıdan 10 dakika sonra 1 adet kivi yenilecek. Öğle yemeğinde 1 kase çorba içilecek sadece. Akşam yemeğinde ise en fazla 70-80 gram kadar kırmızı et tüketilecek, yanında ekmek olmayacak.
Unutmayın, bu yaşlarda ki çocuklar için diyetler sadece koruyucu amaçlı basit diyetler olmalıdır. Asla kilo vermeye yönelik, doktor kontrolü olmadan bağımsız diyetler uygulanmamalı, çocuklar vücut olarak yorulmamalıdır.

ilkokul

Bir önceki yazımız olan Kalp Hastaları İçin Özel Diyet Listesi başlıklı makalemizde kalp hasta diyet, kalp hasta diyeti ve kalp hastası diyet listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun