Sağlıklı Yaşam

Şişmanlatmayan Öğle Yemekleri

25 Ekim 2015

Birçoğunuz çalışmaktan, günümüz koşullarından evde yemek yemeye fırsat bulamıyoruz. Öğle yemeklerinde vakit darlığından fast-fooda yöneliyoruz ve farkında olmadan obeziteye davetiye çıkartıyoruz. Halbuki bu yiyecekler sadece şişmanlatmakla kalmıyor birçok hastalığı da beraberinde getiriyor.

Fast-food yerine, şişmanlatmayan daha sağlıklı öğle yemekleri yiyebiliriz. Mesela bir hamburgerciye gidip patates kızartması yiyeceğimize, bir çorbacıya gidip hafif bir şeyler yiyebiliriz ya da çalıştığımız yerde hazırlanan yağlı, kızartmalı yemekleri yiyeceğimize yanında gelen yoğurt ve salatayla öğle yemeklerini geçiştirebiliriz. Aslında yapılan araştırmalara göre; insan bünyesi birkaç zorlanmanın ardından bulunduğu şartlara ayak uydurabilme özelliğine sahip. Öğle yemeğinde şunları tüketebiliriz:

  • Sossuz salatalar
  • Hafif çorbalar
  • Sütlü tatlılar
  • Izgara et, tavuk, balık
  • Yoğurt
  • Ton balık salatası
  • Haşlanmış sebzeler

Gördüğünüz gibi, birkaç zorlanacağınız günün ardından hem fast-food gibi sağlıksız yiyeceklerden kurtulacaksınız, hem de şişmanlamayacaksınız. Yapılan araştırmalara göre aceleyle yenen yemekler, kızartmalar, sağlıksız yiyecekler aslında reflüye ve birçok sağlık sorununa yol açıyor. Bu tür yiyecekler yerine daha az kalorili, mideyi çok yormayacak, şişmanlatmayacak yiyecekler türeketebilirsiniz. Ayrıca sağlıklı beslenmek sadece öğle yemekleri için değil, günün her saati için hatta tüm ömrümüz için gerekli olan bir şey. Daha sağlıklı yetiştirebilmek için çocuklarınızı da bu yiyeceklerden kurtarıp, daha sağlıklı beslenmesi için teşvik edebilirsiniz. Şu önerilerimizi de dikkate almanızı öneririz:

Yemekten sonra yürüyün: Kısa mesafe bile olsa yemekten sonra mutlaka yürüyüş yapmaya çalışın.

Ekmeğiniz esmer olsun: Esmer ekmek kan şekerinin yavaş yükselmesine neden olup acıkmayı engelliyor. Ayrıce posalı olduğu için tok tutuyor.

Salatalarda sostan uzak durun: Salatalara aşırı yağ ve fazla nar ekşisi kullanmayın. Soslar, masum bir salatayı kalori depose haline getirebiliyor.

İçeriğini bilmediğiniz yemekleri yemeyin: Bu tip yemekler şişkinlik ve ödem sorunlarına yol açabiliyor. Yiyecek hiçbir şey yoksa tost+ayran iyi bir seçim. Ancak sakın aç kalmayın.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun