Sağlıklı Yaşam

Kuran-ı Kerimde Geçen ve Zayıflatan Yiyeceklerin Listesi

25 Ekim 2015

İslâmî açıdan bazı yiyeceklerde bir fayda görülmüştür. Bunlar üzerine Kuran-ı Kerim üzerinde de etkili bir takım meyveler ve yiyeceklerden söz edilmiştir. Kuranda geçen zayıflatan yiyecekler zayıflattığı düşünülen yiyecekler arasında bulunan hurma oldukça etkili bir takım hastalıklara faydası bulunmaktadır. Bu meyvenin İslâmiyet’in doğduğu topraklar olan Arabistan’ da oldukça mükemmel bir besin kaynağı olması kişilerin bu ürünü oldukça fazla tüketmesini sağlamıştır. Metabolizmayı hızlandıran ve aynı zamanda tok tutan besin kaynaklarından biri olması nedeniyle kişilerin bu noktada tercihi diyet yaparken hurma olmaktadır. Loğusa kişilerin de aynı zaman da yediklerinde süt olması yolunda etkili olan bu meyvenin faydaları oldukça fazladır.

Kuran’ da geçen zayıflatan yiyecekler arasında bulunan bir diğer konu ise Bal’ dır dır. Balın faydaları sadece zayıflamak isteyen kişilere değil aynı zamanda hasta olan birçok insana da faydası bulunmaktadır. Bunların yanı sıra sindirim kolaylığı sağlaması nedeniyle birçok kişi diyet yaparken bu ürünü kullanmaktadır. Hızlı bir enerji kaynağı vermesi diyet yaparken kişilerin güçten düşmemesi için etkili olmaktadır. Aynı zamanda kan yapımına da destek olan bir üründür. Vücut direncini güçlü tutmaktadır. Aynı zamanda yeni bir kılcal damar oluşumu noktasında da önemli bir durum oluşturmaktadır. Toksin atıcı etkisi de vücutta fazla su toplama olayını engellemektedir.

Kuran’ da geçen zayıflatan yiyecekler arasında sirke de bulunmaktadır. Çoğu diyet programının vazgeçilmezleri arasında bulunan bu ürün, çoğu kişi tarafından içme suyuna katılarak da içilmektedir. Sirkenin sindirim için bir kolaylık sağlamasının yanı sıra bağırsaklarda bulunan enzimlerin rahatlıkla sindirilmesini sağlamaktadır. Zeytin ve zeytinyağı da Kuranda geçen yiyeceklerden biridir. Bunlarda en sağlıklı yağ olarak günümüzde sıklıkla tüketilmektedir. Kanser önleyici maddelerinin bulunması nedeniyle kendini ispatlayan başka bir yiyecektir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun