Sağlıklı Yaşam

Şişmanlatmayan Gıdalar ve Besinler Nelerdir ?

25 Ekim 2015

Günlük beslenmede kullanılan birçok gıda, yüksek kalori içermekte ve şişmanlamaya sebep olmaktadır. Özellikle katı yağlar, fast food ürünleri, hamur işi yiyecekler, un mamulleri, bunlar gibi gündelik olarak tüketilen birçok besin aşırı kilo alımına ve yüksek kaloriden kaynaklanan hastalıklara sebep olmaktadır. Kahvaltılarda, ana öğün ve ara öğünlerde düşük kalorili besinler tüketmek, kilo vermede yardımcı olacaktır.

Fasulye, kilo vermeye yardımcı olan bir baklagildir. İçerdiği kolesistokin hormonu, safra kesesinin kasılmasına yol açarak iştahın kesilmesini sağlar. Doyurucu bir sebze olduğu gibi, iştah kesici özelliğiyle kilo vermede yardımcı olur. Ayrıca yüksek lif içeren fasulyeler kalori seviyesinin aşağı çekilmesini sağlamaktadır.

Yumurta, içerdiği protein ve kıvamı sayesinde uzun süre tok tutan bir besindir. Birçok uzman diyetisyen tarafından kahvaltı ve diğer öğünlerde tüketilmesi tavsiye edilen yumurta, özellikle kepek, yulaf, tam buğday ekmeği veya simit ile birlikte tüketilirse gün boyu tok tutabilmektedir.

Salata, doğru sebzelerle ve az katkı maddesiyle hazırlanırsa vücudu tok tutarak kalori yakılmasına yardımcı olur. Taze sebzelerle, tuz eklemeden, yağsız veya az yağlı olarak hazırlanan bir salata, sağlıklı bir besin kaynağı olduğu gibi iştah keserek öğünlerde aşırı besin tüketimini önlemektedir.

Yeşil çay, birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi, sindirim yollarının ve metabolizmanın hızlı çalışması açısından faydalıdır. Ayrıca içerdiği kateçin isimli antioksidan madde yağ yakılmasını hızlandırmaktadır. Özellikle sabah kahvaltıdan önce veya kahvaltı esnasında tüketilen yeşil çay, kalorilerin hızlı bir şekilde yakılmasını sağlayacaktır.

Armut, tok tutan bir meyve olarak ara öğünlerde tavsiye edilmektedir. Kan şekeri oranını düşüren pektin isimli bir madde içermektedir. Tokluk hissi veren bu madde özellikle ara öğünlerde aperatif besinlerin tüketimini engeller.

Acı biber, metabolizmanın hızlı çalışmasını sağladığı gibi tokluk hissi verir. Özellikle kahvaltıda acı biber tüketen kişiler, öğle yemeklerinde normalden az tüketmektedirler.

Peynir, az yağlı ve düşük kalorili olduğu takdirde kilo verme konusunda iyi bir besindir. Özellikle düşük kalorili kraker ve ekmek ile birlikte tüketilirse tok tutarak aşırı kalori alınmasını önler.

Enginar, karaciğeri temizlemede yardımcı olan potasyum, kalsiyum ve manganez açısından zengin olduğu için alkol tedavisinde sıkça kullanılan bir sebzedir. Bunun yanında kolesterol seviyesinin düşmesine de yardımcı olur. İştahın dengelenmesine ve sindirime yardımcı olarak kalori yakılmasını sağlar.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun