Sağlıklı Yaşam

Diyet Kahvaltı Menüsünde Neler Olmalıdır ?

25 Ekim 2015

Günün en önemli öğünü kahvaltıdır, gün boyunca sizi zinde tutacak ve enerji verecek olan bu öğünler diyet sırasında da aynı şekilde önem ihtiva eder. Ne kadar diyet yaparsanız yapın kahvaltıya farklı bir yer ayırmalı ve özenle verilenlere uyarak yemeye çalışmalısınız. Kahvaltıyı sadece kahve gibi içeceklerle geçiştirmeye çalışmak gün içinde acıkmanıza neden olur ve hiç sağlıklı değildir. İyi bir kahvaltı kan şekerinizin de düşmemesine ve sorun yaşamamanıza sebep olur. Peki diyet kahvaltı menüsünde neler olmalıdır? Şimdi size bununla ilgili örnekler vermek istiyoruz:

Domates

Salatalık

Maydanoz, roka veya kıvırcık yaprakları birkaç adet

1 dilimde olsa kepek veya buğday ekmeği

1 haşlanmış yumurta

3-5 zeytin

1-2 tane sivri biber

1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu

1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir veya keçi peyniri

Diyet yapmak aç kalmak demek değildir, hele ki günün bu en önemli öğününde yeneceklerin eksiksiz olarak diyet listesinde bulunması lazımdır. Hepsini bir kerede tüketmemeli ama bunları sırası ile kahvaltılarınızda mutlaka almalısınız. Diyet kahvaltı menüsünde neler olmalıdır dendiği zaman rahatlıkla yukarıda verilen listedeki besinleri sayabilirsiniz.

Yumurtanın besin değerinin çok yüksek olduğunu ve her sabah tüketilmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın, hem tok tutar ve hem de kilo aldırmaz. Yukarıdaki gıdalara ek olarak yağsız süt, müsli ve meyve tüketimini de sabah kahvaltı programlarınıza ekleyebilirsiniz. İçeriğinde bol kuru meyve ve tahıl olan hazır yoğurtların da besleyici değerleri yüksektir ve kilo aldırmazlar. Diyet kahvaltı menüsünde neler olmalıdır derken siz bu grupları sıraya koyarak tüketebilirsiniz. Her birinin de ayrı, ayrı vücuda yararlı besinler olduğu unutulmamalıdır. Ne kadar rejim yaparsanız yapın kahvaltıyı ihmal etmeyin.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun