Sağlıklı Yaşam

Sigarayı Bırakmak İsteyen Kişi Ne Yapmalıdır?

9 Kasım 2013

Alışkanlıklarımız bazen hayatımızı olumsuz etkileyebiliyor. Onlardan vazgeçmek zor olsa da sağlığımız için bunu yapmalıyız.  Sigara içmek bu alışkanlıklarımızdan bir tanesi. Dünyada yaklaşık bir milyar insan bile bile sağlığına zarar vermektedir. Türkiye de yılda yüz bin sigara içen kişi hayatını kaybediyor. Sigaranın yol açtığı zararlar çoğu zaman geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlar oluşturur.

Sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz bu demek oluyor ki sağlığınıza yaptığı olumsuz etkilerin farkına varmışsınız. Önemli olan bu kararın sadece size ait olmasıdır. Ancak bu şekilde başarılı olabilirsiniz. Diyelim, ilk ve en önemli adım olan “ karar verme” aşamasını geçtiniz. Şimdi “sigarayı bırakmak isteyen kişi ne yapmalı” sorusuna cevap bulacaksınız.

* Bu kararınızı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmalısınız. Onların desteği size yardımcı olacaktır.

* Sigara içme isteği uyandığında, onun yerine başka şeyler koymayı öğrenmelisiniz. Mesela, bir bardak su içebilir,  pencereyi açıp temiz havayı içinize çekebilirsiniz.

* Sigarayı bırakınca vücudunuzda oluşan olumlu etkileri düşünün.

* Sigara bırakma döneminde aile ya da işle ilgili sorun çıktıysa çözümünü sigarada aramayın.

* Nikotinin vücudunuzdan atılması için bol bol meyve yiyin, su ve meyve suları için. Böylece kiloda almazsınız.

* Sigaraya harcadığınız parayı biriktirin ve uzun zamandır istediğiniz bir şeyi alın.

* İsterseniz alternatif tıpı deneyebilirsiniz.

* Nane çiğnemek ya da nane çayı içmek sigara isteğinizi azaltır.

Bunlara rağmen hala sigara içme isteğiniz devam ediyorsa ALO 171 hattını arayıp destek alabilir ya da aile hekiminizden yazdım alabilirsiniz. Siz yeter ki karar verin, her şey sizde başlar yine sizde biter.

Bir önceki yazımız olan Bisiklet ile Zayıflama Yolları başlıklı makalemizde bayanlar için spordan önce kurtarıcı olarak görülür. sahilde üç beş tur atarım, bebek de pedalları kırarım müziği eşliğinde sadece basen ve kalçaya çalışılır. ve bisiklet hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun