Diyet Listeleri

Sıfır Beden Olmanın Zararları Nelerdir ?

24 Ekim 2015

SAĞLIKLI OLMAK MI SIFIR BEDEN Mİ?

Tıpkı obezite gibi sıfır beden olma hali de sağlığı ciddi anlamda tehdit eden bir durumdur. Son yıllarda genç kızların birbirine benzemeye çalışmak adına sıfır beden olmak için yaptıkları birçok şey fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıkların göstergesi durumundadır. Sıfır beden olma hali vücuttaki yağ oranının ve kas dokusunun ciddi anlamda kaybıdır. Bu nedenle sıfır beden olmak adına sürekli öğün atlayan yağ ve şeker içermeyen gıdalarla sürekli beslenmeye çalışan kadınların hayati tehlikeleri bile söz konusu olabilmektedir.

Sıfır beden risklerine gelecek olursak yetersiz beslenme nedeniyle vücuttaki kemik dokusu zayıfladığından kemik erimesi riski doğmaktadır. Yağ dokusu yok denecek düzeylere indiğinde ise kadınlarda üreme fonksiyonları son bulma noktasına gelmektedir. Bu durum ise çok erken yaşlarda menopoz riskini yüksek oranda arttırmaktadır. Sıfır beden olma riski sadece fiziksel anlamda değil ruhsal anlamda da birçok bozukluk oluşturmaktadır. Bu tutku ile hareket eden kadınlar kendilerini olduklarından daha şişman görmektedirler. Bu durumda da yememe alışkanlıklarını ısrarla sürdürmektedirler hep birbirlerine benzemeye çalışan bu insanlar başkalarına baktıklarında da kocaman bir popo ve yağlı vücut dokusundan başka bir şey idrak edememektedirler. Aynada kendisine bakan kadın 34 bedende iken kendisini 44 beden gibi görüyorsa ciddi psikolojik sıkıntılar yaşadığı açıktır.

Yemek yedikten sonra kusma ideal kiloda kalmayıp çok daha fazla zayıflamaya çalışma aslında mankenlerin sıfır beden olduklarına dair açıklamalarına özenen genç kızların özenti çabalarıdır. Bu nedenle aileler çocuklarına düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak için gerekenleri yapmalıdırlar. Çünkü en az obezite kadar ciddi bir sorun olan sıfır beden birçok genç kızın ölümüne sebebiyet vermiştir. Dolayısıyla düzenli beslenme ve spor ile ideal kilolarda olmak ailelerce gençlere özendirilmelidir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun