Güzellik

Saç Beyazlamasına Doğal Çözümler

10 Kasım 2013

Bayanların en önem verdiği yerlerden biri saçlarıdır. Saçları bakımlı kişiler her zaman daha dikkat çekici olmuşturlar. Saçlarımıza bir çok bakımı yapabiliriz ancak beyazlamasını engellemek kolay değildir. Çünkü saçların beyazlaması genetik bir durumdur. Saçlarınızı beyazlayınca boyatmak bir çözümdür elbet ancak saçlarınızı bir kez boyatırsanız sürekli boyatmak zorunda kalırsınız. Saç boyatmakta ne kadar sağlıklıdır o da ayrı bir konudur. Aslında zamanında yapacağız bir bakımlar saçınızın beyazlamasını engelleyebilir. Bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

Saçlarınızın beyazlamasını engelleyecek çözümler:

KINA: Aslen kına aslında doğal bir bakım ve boya yöntemidir. Eğer kınayı doğru bir şekilde kullanırsanız saçlarınızın beyazlamasını engelleyebilirsiniz. Bir miktar sirke içine biraz kına, biraz türk kahvesi, 1 yemek kaşığı lor, 1 limonun suyunu, hint helvası otu tozu, brahmi, hint bektaşi üzümü, kuru nane karıştırıyoruz. Bu bir macun haline gelecek. Bu macunu yaklaşık 3 saat dinlendiriyoruz. Bu karışımı haftada iki kez saçlarımıza uyguluyoruz ve saçımızda yaklaşık 2 saat bekletiyoruz.

TOPRAK: Toprak aslında bir mineral deposudur. Bir miktar toprağı elekten geçirerek toz haline getiriyoruz. Sonrasında bunun içinde hamut kıvamına gelene kadar su ekliyoruz. Bir macun yapıyoruz. Yıkanmadan önce bir saat kadar bunu saçınızda bekletirseniz faydasını göreceksiniz ve saçlarınızı beslemiş olacaksınız.

DOĞAL YAĞLAR: Saçlarımızı beslemenin bir diğer yolu da doğal yağlar kullanmaktır. Bu yağlar ile saçlarınızın gerekli olduğu pigmentleri sağlamış olacaksınız. Zeytinyağı, badem yağı, hardal yağı yada hindistan cevizi yağı kullanabileceğiniz yağlar arasındadır. Yağları en az 1 saat saçınızda bekletin.

SİYAH ÇAY: Siyah çay içindeki pigmentlerden dolayı saçlarınızı kısa sürede eski canlı ve parlak haline getirir.  3 yemek kaşığı kadar çayı az bir sıcak su ile demleyin hamur kıvamında olması gerekiyor. Bu karışımı saçlarınıza uygulayıp 1 saat bekleyin ve sonrasından şampuan kullanmadan durulayın.

ADAÇAYI: Adaçayı özellikle grileşen saçların rengini geri kazanmada çok etkilidir. Adaçayın yapraklarını suya atıp güzelce kaynatıyoruz. Saçlarımızı yıkadıktan sonra temiz saçlarımıza bu adaçayının suyuyla duruluyoruz. 3 hafta içinde saçlarınızdaki farkı kendinizde görebileceksiniz.

Bir sonraki makalemiz olan Erkeklerin Kadınlarda Dikkat Ettiği Şeyler Nelerdir ? hakkında bilgi alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun