Diyet Listeleri

Ramazan Bayramı Ayın Kaçında ?

28 Kasım 2013

Ramazan ayı, toplumsal açıdan insanları birbirlerine yakınlaştıran bir zaman dilimidir. İnsanların birbirlerine olan tutkunluklarının ve merhamet duyguların oldukça arttığı bir ay olması, toplumun fakir kesiminin halk tarafından daha iyi anlaşılması nedeniyle oldukça önemli bir aydır. Mübarek bir ayın bitiminde başlayan bayram ise bu özel günleri taçlandıran bir durum oluşturmaktadır. İnsanların ramazan ayında Müslümanlarla birlikte gerçek bir dostluk ve gerçek bir ibadet yapmak için bir araya geldiği sofralar kurulacaktır. Ramazan ayında yapılan iftarların ve sahur sofralarının bereketi insanların bu ayın bitiminde olan ramazan bayramı ayın kaçında sorusu ile heyecanlandırmaktadır. İnsanları mutlu etmenin en temel yollarından birisi olan bu durum için karşılıklı olarak sadaka ve fitre verilmesi de önemli olmaktadır.

Ramazan bayramı ayın kaçında, 2015 yılı için ramazan ayın temmuz ayının 17.18.19 günlerinde olmaktadır. Arife günü ise 16 Temmuz olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanların kendi içinde yapacakları muhasebeler sonucunda yine diğer insanlara olan yönelimleri de oldukça farklı olmaktadır. Huzur ve refah için gelen bu ayla birlikte tüm Müslüman kardeşlerin kendileri için gerçekleştirmek istedikleri temel durumlar karşılıklı bir sevgi ve saygı içinde olmaktadır. İnsanların ramazan bayramında mutlu ve huzurlu zaman dilimleri geçirmek için sevdiklerini mutlu etmesi ve onları ziyaret etmesi de yine ramazan bayramının önemli yönlerinden birisi olacaktır.

Ramazan bayramı ayın kaçında sorusu ise merhametli olan yüce Allah’ ın insanlara bahşettiği güzel günleri yaşamak için fazlasıyla merak uyandırmaktadır. Bu günler gelmeden önce arife gününde kişilerin sadaka ve fitre vermesi önemlidir. Diğer ibadetlerden birisi olması nedeniyle insanların tam bir bayram geçirmesi için diğer fakir olan insanların mutlu edilmesi İslâm hukukunun temel taşlarından birisi olmaktadır. Bu nedenle dini ibadetlerin yerine getirilmesinde önemli bir durum oluşturan ramazan bayramının bu şekilde taçlandırılıyor olması da önemli bir yön olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanlarla mutlu bir şekilde bayram kutlamak isteyen kişilerin öncelikli olarak küs oldukları kişilerle barışması gereklidir. Rahmet ve merhamet dünyalarının mutlaka karşılıklı olması da gereklidir. Güzel bir bayram için mutlaka barış içinde bir topluma ihtiyaç vardır.

Ramazan Özel Sayfası

Bir önceki yazımız olan Ramazan Ne Zaman Başlıyor ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun