Diyet Listeleri

Kuru Meyvelerin Mucizevi Faydaları

17 Kasım 2013

Zayıflama adı altında öğün atlamak, beslenme programında ara öğünlere yer vermemek ve uzun süre aç kalmak, vücudunuz ve sağlığınız için oldukça tehlikelidir. Uzmanlar, diyet yaparken mutlaka en az 5-6 öğün içeren diyetlerin tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Bu tarz 5-6 öğünlük diyet programlarında yer alan ara öğünlerde, en çok tercih edilen besin gruplarından biri kuru meyvelerdir. Hem sağlıklı, hem doyurucu hem de oldukça lezzetli bir ara öğün alternatifi olan kuru meyveler, iki öğün arasında aç kalmanızı engeller ve bir sonraki öğünde bilinçsizce yemeklere saldırmanızı engeller. Besin değeri oldukça yüksek olan kuru meyvelerin, kalori değeri de birçok atıştırmalığa oranla oldukça düşüktür. Kuru meyvelerin yanı sıra, badem, fındık ve ceviz gibi besinler de doğru birer ara öğün alternatifleridir.

Enerji verici etkileri ile bilinen kuru meyvelerin ara öğün olarak seçilmesinin en önemli yanı budur. Sinir sistemini koruyucu etkileri bulunan kuru meyvelerin, kan yapımında mucizevi bir etkisi bulunmaktadır. Kansızlık problemi çekenlerde en çok tüketilmesi gereken besinlerden biri olan kuru meyveler arasında kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, dut, hurma, kuru erik gibi meyveler yer almaktadır.

Taze meyvelerin kurutarak korunması ile elde edilen kuru meyveler arasında yer alan kuru kayısı, potasyum açısından en zengin meyvelerden biridir. Sindirim sistemi sorunlarına iyi gelirken aynı zamanda besleyicidir. Ayrıca stres ve kansızlığı önleyen de yine kuru kayısıdır. A,C,E, B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerini bol miktarda içeren Kuru Erik de en faydalı besinler arasında yer almaktadır. Tok tutan ve kan şekerini düzenleyen bu kuru meyve, içerdiği magnezyum mineralleri ile rejim yapanlara, tansiyon hastalarına, kalp ve romatizma hastalarına mutlaka tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan 7 Günde 5 Kilo Verdiren Patates Diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun