Güzellik

Otuzlu Yaşlarda Cilt Sağlığımız İçin Neler Yapılabilir?

13 Kasım 2013

Otuzlu yaşlar, hayatımızın dönüm noktalarından biridir ve geçen yılların izleri bu yaşlarda yüzümüzde belirmeye başlar. Bu gibi durumlarda paniğe kapılmak yerine, bazı tedbirler alarak ve doğru cilt bakım ürünlerini tercih ederek olası yaşlılık belirtilerinin önüne geçebiliriz. Yaşlanma izlerinden kurtulmak için antiaging ürünlere başvurun ve antioksidan içeren ürünleri kullanın. Yatmadan önce meyve asidi içeren kremleri cildinize uygulayın. Kırışıklıkların tam olarak yerleşmesini engellemek için peeling yaptırın ve sarkan bir bölgeniz var ise mezoliftingle bu kısımları toplayın. 

Cildiniz kurursa endişelenmeyin

Ergenlik döneminde cildimizde başlayan yağlanma ve sivilce sorunu, ilerleyen senelerde gitgide azalmaya başlar. Cildimiz daha az yağ ve ne salgılar. Bu durum ise otuzlu yaşlarda, daha nemsiz ve yağsız bir cilde sahip olmamızın nedenidir.

Ergenlikteki güneş ileriki yaşlarda leke yapar

Bu yaşlarda cilt lekeleri belirginleşmeye başlar. Ergenlik döneminde güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmamız, ileriki yaşlarda bize leke oluşumu olarak geri dönmektedir. Cilt lekeleri ve kılcal damarların genleşmesi bu yaşlarda belirginleşmeye başlar. Eğer ergenlik döneminizde solaryuma girdiyseniz, otuzlu yaşlarda bu lekelere daha şiddetli maruz kalabilirsiniz.

Doğru ürünleri seçimi

Otuzlu yaşlara girenler ilk olarak kullandıkları cilt ürünlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Cildinize en uygun cilt temizleyici ürünlerini kullandıktan sonra cildinize mutlaka nemlendirici uygulayın. Cildiniz yağlı ise, cilt kurutma etkisi olan bir temizleyici, cildiniz kuru ise deriyi kurutmayan temizleyici ürünlerden kullanın. Tonik gibi ürünler kuru ciltlere önerilmez, bu ürünleri yağlı cilt yapısına sahip kişiler kullanabilir.

Kırışıklıkları durdurun

Otuzlu yaşlarda peeling işlemi ile kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu işlem otuzlu yaşlarda ki bayanlar için çok uygundur. Peeling, bu yaşlarda belirginleşmeye başlayan kırışıklıkların yayılmasını ve yerleşmesini engellemektedir. Peeling, ciltte oluşan lekeleri de ortadan kaldırmaktadır. Özellikle büyük ve çok belirgin olarak görülen lekelere, peeling ile birlikte krem tedavisinin uygulanması lekelerin ortadan kalkmasını hızlandırır.

 

Bir önceki yazımız olan Cildi Canlandırmak İçin Neler Yapılmalı konumuza da göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun