Diyet Listeleri

Neden Diyet Yapamıyoruz ?

16 Kasım 2013

Diyet programını uygulamada neden başarısız olduğumuz sorunu kendimize bir çok kez sormuşuzdur. Bunun en basit nedeni hayat standartlarımızı değiştirmek istemiyor oluşumuzdur. Diyete başlamadan önce çok hevesleniriz ve bu hevesimiz ittire ittire iki hafta kadar gider. Bu iki hafta çok hırslı geçer fakat bakarız ki beklediğimiz sonuçlar hiç beklediğimiz gibi değil yavaş yavaş hırsımızda gider beklentilerimizde sonra yeniden eski yaşam standartlarımıza döneriz. Fakat bu dönüş bize daha fazla kiloları beraberinde getirir. Psikolojimizde inancımızda bu alınan kilolarla beraber yitip gider..

Peki bunlar niçin benim başıma geliyor nerede hata yapıyorum ?

Başarısız olmamıza neden olan en büyük sebep içerisinde yer aldığımız duruma uymaya çalışmamızdır. İstemiyoruz fakat kendimize buna şartlandırıyoruz. İşte buradaki şartlandırma bizleri bir kafes içerisindeymişiz gibi hissettiriyor, bu kafesten biran evvel kurtulmak ” bu diyet programım bitsin bak neler yiyeceğim ” demek bizi bu beklenen sona hazırlıyor. Hepimiz açıkçası alışkanlıklarımızın kurbanı oluyoruz.

Bunların hepsi doğru gerçektende böyle hissediyorum

Birbirimizin durumundan az çok anlıyoruz. Çünkü hepimiz aynı durumun içerisindeyiz. Kilolarla mücadele ortak savaş alanımız..

Peki nasıl başaracağız ? Doğru yol nedir ?

Eğer gerçek anlamda bir çıkış yolu arama çabası içerisindeyseniz nerede yanlış yaptığınızı aramaya başlamıssınız demektir. Bu durumda sizin amaca ulaşmanızda çok yol katettiğinizi gösteriyor. Eğer diyete karar verdiyseniz en başa döneceksiniz yani nasıl kilo almaya başladığınıza.. Kiloları bizler nasıl alırız ” yavaş yavaş ” kilo alırken hayatımızdan yaşamımızdan ödün veriyormuyuz ya da kilo alırken tüm yaşam standartlarımızı değiştiriyormuyuz ? Tabiki bunun cevabı hayır. Kilo verirkende yavaş yavaş kilo vereceğiz kilo verirken psikolojimizi etki altına almayacağız. Hayatımızda yapacağımız değişiklikleri aşama aşama empoze etmemiz gerekir.

Motivasyon son derece önemli

İlk haftalarda motivasyon yüksek olur. Hırslınızdır fakat zaman geçtikçe motivasyonunuz kaybolur. Vücudunuzdaki değişiklikler sizi istediğiniz kadar memnun etmez. Burada sabırlı olmak çok önemlidir. Eğer diyetinize bir ay kadar bağlı kalırsanız vücudunuzdaki değişikleri ve tartıdaki değişiklikleri görebileceksiniz. Verilen bu kiloları gördükçe moreliniz ve motivasyonunuz da artacaktır. aylar geçtikçe ve siz istediğiniz konuma gelmeye başladıkça moreliniz daha da artacaktır. Sonuç olarak gerçek sonuçlarını görebilmeniz için morel, motivasyon ve sabrınızı hiç bir zaman kaybetmemeniz gerekir.

Başarısızlığa neler sebep olabilir ?

Diyet boyunca yapılan kaçamaklar ve ihlelerde diyette başarısız olmnanızın sebepleri arasında yer almaktadır. Sağlıklı beslenme kilo vermenin temel anahtarını oluşturmaktadır. Bu nedenle yediklerinize içtiklerinize yani kalori alımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Günler geçtikçe canınız daha fazla kaçamak yapmak isteyecektir. Yapacağınız her kaçamak kilo alıp vermenizde etkin rol oynayacaktır.

Her yazımızın içeriğinde diyet programına yavaş yavaş adapte olmamız gerektiğinden bahsettik.. İlk günlerin hırsı ile birden bire en sevdiğimiz yiyeceklerden vazgeçersek sabır taşımız patlayacak ve diyetimizde patlayacaktır. Bu nedenle sevdiğimiz yiyeceklerden yavaş yavaş vazgeçmemiz gerekir. Hayatımızda yapacağımız değişiklikleri sindire sindire yapmamız uzun dönemli bir başarının anahtarıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Diyet tedavisi, Şişmanlık Tedavisi, Zayıflık Tedavisi  hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun