Ev Yapımı Tedaviler

Maydanoz Kürü İle Hızlıca Zayıflama Yöntemi

8 Kasım 2014

Genellikle salata yapımında kullanılan maydanoz, birçok açıdan faydalı bir sebze olarak bilinmektedir. Tansiyon ve ateşin düşürülmesinde, böbrek taşı tedavisinde ve cilt güzelliği için önerilmekle birlikte birçok uzman diyetisyen tarafından diyet programlarında önerilmektedir. Ayrıca içinde bulunan klorofil isimli maddenin kan yapıcı özelliği bulunmaktadır. Yağ yakıcı özelliği bulunan maydanoz, limon ve lahanayla birlikte hazırlanan bir kür uygulanarak kısa sürede kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Maydanoz kürü için gerekli malzemeler:

  • *Taze maydanoz
  • *Lahana
  • *Taze sıkılmış limon suyu

Maydanoz kürü hazırlanırken taze ve küçük yapraklı maydanozlar, yeşil-sarı lahanalar tercih edilmelidir. Sebzelerin taze seçilmesi, kürün daha sağlıklı ve etkili olmasını sağlayacaktır. Günde üç kere aç karna veya yemeklerden iki saat önce tüketilmesi gereken kürün temel amacı tok tutmaktır. Ancak bununla birlikte bir zindelik hissi ve enerji de vermektedir.

Kür hazırlanırken ilk önce, lahana yapraklarından dört tanesi doğranmadan, parçalanarak önceden kaynatılmış yarım litre klorsuz suya atılmalıdır. Yaklaşık 3 dakika kısık ateşte, tencerenin ağzı kapalı olarak kaynatıldıktan sonra yarım demet taze maydanoz suya ilave edilir. Maydanoz ve lahana kaynar suda karıştırıldıktan sonra, ağzı kapalı olarak 2 dakika daha kaynatılmalı, kaynatma işlemi bitince 5 dakika ılınması için bekletilmelidir. Bekleme işleminden sonra sebzeler süzülmelidir, ancak suyun alınması gerekir.

Elde edilen su, içmeden önce iki yemek kaşığı limon eklenerek günde üç defa tüketilmelidir. Aç karna ve yemeklerden en az 2 saat önce tüketilmesi gerekir.

Maydanoz, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır, bu yüzden düşük tansiyon sorunu yaşayanların maydanoz kürünü uygulamaları sakıncalıdır. Ayrıca gastrit, migren gibi mide rahatsızlıklarına sahip olanlar, maydanoz ve limonun içerdiği asitten etkilenebilirler, bu yüzden uzak durmaları gerekir. Maydanoz kürünün uzman bir diyetisyen veya doktor kontrolünde uygulanması daha sağlıklı olacaktır.

 

diyet-zayiflama-kilo-verme4

Bir önceki yazımız olan Çörek Otu İle Çok Hızlıca Diyet Yapmadan Zayıflama Bu Yazımızda başlıklı makalemizi de incelemek isteyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun