Dengeli Beslenme

Göbek Yapan Yiyecekler, Göbek Yapan Nedenler

24 Ekim 2015

Pek çok kişinin ortak sorunlarından birisi olan göbekten her ne kadar spor yapsakta diyet yapsakta kurtulmak mümkün olmuyor. Göbek oluşmamasını sağlamak ise bizim elimizde yediklerimiz ve içtiklerimiz konusunda dikkatli ve hassas davranmamız gerekli.. En fazla önlem almamız gereken yiyecekler ise karbonhidratlı besin maddeleridir. Bunların vücudumuz için hiç yararı yokmudur ? sorusuna ise verilecek cevap vardır fakat kararınca tüketilmeleri gereklidir. Karbonhidrat besin maddelerine yerine protein içeren ve göbek oluşmasına neden olmayan maddelerin tüketilmeleri daha faydalıdır.

Hangi yiyecek ve içecekler göbek oluşmasına neden olur ?

Vücutta oluşan yağlardan kurtulmanın en iyi yolu yenilen besinlere dikkat edilmesidir. Bu konuda bilinçlenmek ve doğruya yönelmek bizim görevimiz. Göbek yapan besinler olduğu gibi yağ yakan göbek eriten besin maddeleri de vardır. Göbek bölgesinde oluşan fazlalıklardan kurtulmak için ise mutlaka bu besinlerin tüketilmesi gerekir.

Göbek oluşmasına neden olan yiyecekler

– Kızartma çeşitleri, yağlı olan besin maddeleridir. KIzartmalar göbek bölgesinde yağlanmaya ve göbeğinizin şişmesine neden olur.

– Hayvansal katı yağlar başta tereyağları olma üzere, yumurta sarısı, tam yağlı süt ürünleri, yağlı etler, yağlı şarküteri ürünleri vb. tüketildiğinde yağ yapan ve tüketilmemesi gereken yiyeceklerdir.

– Börek, pastalar, kurabiye çeşitleri gibi beyaz un içeren yiyecekler çok az tüketilmeli mümkünse hiç tüketilmemelidirler.

– Masa başında tüketilen cipsler, çikolatalar, televizyon karşısında yenilen atıştırmalık çerezler vb. uzak durulması gereken yağlı besin maddeleridir.

– Şekerli ve asitli olan gazoz, kola bu ürünlerden hem fiziğimiz hemde sağlığımız açısından uzak durulması gerekmektedir.

– Günde en az iki litre su içilmesi gerekmektedir. Bu tüm uzmanların önerisidir. Su yağların yakılmasında ve vücudun sağlığının korunmasında çok önemlidir.

– Çayın her türlüsünü bol bol tüketiniz. Yeşil çay, siyah çay, meyve çayı vb. çay tüketimini arttırınız. Şekersiz ve atlandırıcısız içilmesi kalori içermez.

– Kahve tüketimini minumum derece de yapmalısınız. Çikolatalı yada sütlü tatlandırıcılı kahvelerden uzak durunuz.

– Yapay tatlandırıcılı diyet içecekler sizleri şekerli içeceklere yöneltecek ve göbek bölgesinde şişkinliğe neden olacaktır. Bunların tüketilmemelerinde fayda vardır.

– Hazır meyve suları içerisindeki katkı maddelerinden dolayı ve şeker itibari ile sağlılık ürünler değillerdir. Bunların yerine meyve sıkacağı ile sıkılmış olan gerçek meyve suyu tüketimi yapabilirsiniz.

– Başta bira olmak üzere alkol tüketimi göbek oluşmasına neden olur. Mutlaka tüketilmemesi gereklidir. İçerdiği kalori miktarıda çok yüksektir.

Göbek oluşmasına neden olan yanlışlar

Türk mutfağı dilden dile dolaşan doyumsuz bir lezzettir. Fazla kaçırıldığında ise göbek çatlatan bir tarafı da vardır. Bu nedenle alınan her besini gözden geçirmek ve dikkatli olmak gerekir. Göbek oluşmasına neden olan yanlışlara gelicek olursak eğer

– Pekmez, bal ve reçellerin abartılı bir şekilde tüketilmesi

Sağlıklı besinler listemizin en tepesinde yer alan bal, pekmez ve buna benzer diğer gıda maddeleri katkısız şeker depolarıdır. Elbetteki vücut için oldukça yararlı antioksidan madde ve vitamin içerir fakat bu gıda maddelerinin sağlığımız için yararlı olan ürünlerin en tepesinde olmaları yanlıştır. Bu ürünlerin içerisinde çok fazla meyve şekeri fruktoz vardır. Bu ürünlerin çok fazla tüketilmesi ise sağlığımızı bitiren, şeker ayarlarını bozan, kan şekerimizi yükselten, kilo alımını kolaylaştıran bir etkisi vardır.

– Aşırı meyve tüketilmesi

Meyve tüketilmesi çok iyi bir alışkanlık.. Fakat bizim toplumumuz aşırı meyve seven bir toplum olduğu için bu alışkanlığın tozu biraz fazla kaçıyor. Meyve yerken az şekerli ve çok şekerli diye meyveleri ayırmayız. Çok tatlı olan meyvelerden fazla alınması meyve şekeri yani fruktozun vücuda fazla alınmasına neden oluyor. Bu durumda sağlığımız ve göbek olşumu ile direkt olarak alakalıdır. Eğer kilo sorunu olan bir bireyseniz mutlaka yediğiniz meyvenin şeker oranına göre hareket ediniz.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun