Diyet Listeleri

Egzersizlerin Yağ Yakıcı Özelliği

24 Kasım 2013

1. Egzersizlerin yağ yakıcı özelliği var mı?

Günümüzde birçok insanın şikâyet ettiği durum bölgesel yağlanmalardır. Ne kadar az yersek yiyelim hangi diyeti yaparsak yapalım çoğunlukla kurtulamadığımız durum bölgesel yağlanmalardır. Peki, egzersizlerin bu konuda bize bir katıklısı olabilir mi?

Aslında egzersizler tam da bu işe yaramaktadırlar. Bu alanda geliştirilen birçok spor aleti bulunmaktadır. Bunu yanında spor salonları, TV programları, CD’lere rahatlıkla ulaşabiliriz. Egzersizlerin gerçekten sağlığımıza yararlı olmasını istiyorsak egzersiz yaparken dikkat etmemiz gereken kurallar vardır, bu kurallara uyarsak egzersizlerin yağ yakıcı özelliğinden faydalanabiliriz aksi halde ciddi derecelerde problem yaşayabiliriz. Yağ yakalım derken sağlığımızdan olabiliriz. Bu kuralların birkaçını şöyle sıralayabiliriz;

  • Egzersize başlamadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alınması gereklidir. Hangi hareketler bize uygun bunların tespit edilmesi gerekir. Aksi halde sağlığımız tehdit altına girebilir. Bel fıtığı, boyun fıtığı, kas incinmesi gibi problemler yaşayabiliriz. Spor antrenörü eşliğinde yapılan egzersizler doğru sonuç verecek ve sağlığınıza bir şey olmadan fazlalıkların gittiğine şahit olacaksınız.
  • Egzersizlere uzun süreli devam etmemiz gerekir. Öyle ya bu yağlanmalar birkaç günde olamayacağı gibi birkaç günde eritilmesinin imkânı yoktur.
  • Düzenli bir şekilde periyodik çizelgelere uyulmak kaydıyla egzersizler yapılmalıdır.
  • Egzersiz yapmak vücudumuzdan su kaybettirir. Oysaki bizim amacımız su kaybı değil yağ kaybıdır. Bu nedenle bol bol su tüketmek gerekir.
  • Egzersiz yaparken çok aç olmamak gerekir. Aç kalmak bizi halsizleştirir ve istediğimiz performansı alamayabiliriz.
  • Egzersiz yapmadan önce tıka basa yemek de yanlıştır. Zaten amacımız yağ eritmekse mutlaka bir diyet programı da takip etmemiz gerekir.
  • Egzersiz sonrası mutlaka duş alınmalıdır. Su sizin ve bedeninizin yorgunluğunu alacak ve vücudunuzda oluşan halk arasında hamlama diye tabir ettiğimiz ağrıların da oluşmasını engelleyecektir.

 

Bir önceki yazımız olan 1 Ayda 5 Kilo Verme Diyeti – Hafif ve Sağlıklı Bir Diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun