Diyet Listeleri

DİYET YAPMAK DEPRESYONU TETİKLER Mİ

24 Ekim 2015

Diyet yaparken sağlığımızı bozmamak ve depresyona girmemek için bazı yiyeceklere dikkat etmeliyiz mesela; “Yağsız” diye bilinen yiyeceklerin çoğunda oldukça fazla sodyum bulunduğunu biliyor muydunuz? Yaşamamız ve sağlığımız için sodyuma her ne kadar ihtiyaç duysak da bunun fazlası sağlığımızı olumsuz etkileyebilir. Vücudumuzda ödem oluşmasına ve cildimizin cansız bir görünüme sahip olmasına ve şişkinliğe yol açar. Ayrıca sinir sistemine zarar vererek depresyonu tetikler. Sağlık kuruluşları günlük en fazla sodyum miktarının 1500 mg’ı geçmemesi gerektiğini belirtiyorlar.

Ayrıca diyet yaparken üşüme, yorgunluk hissi, yoğunlaşma güçlüğü, baş dönmesi gibi sorunlar yaşıyorsanız ve kendinizi hiç iyi hissetmiyorsanız B12 vitaminiz eksilmiş olabilir.B12 eksikliği de bir insanı depresyona sokabilir. B 12, sinir sisteminin düzenli çalışabilmesi için çok gerekli bir vitamindir. Uzmanlar B12 vitamini eksikliği yaşayan insanların sinir bozuklukları, kansızlık, unutkanlık, depresyon ve yorgunluk gibi şikâyetlerin olduğunu tespit etmişlerdir.

Diyet yapan birçok insanın şeker yerine tatlandırıcı kullanmaları da aslında sağlığa daha zararlıdır. Çünkü yapılan araştırmalar sonucu yapay tatlandırıcılar da depresyonu tetikleyen en önemli faktörlerdendir. Öyle ki mesela kola yerine diyet kolayı tercih edebilirsiniz ama araştırmalar gösteriyor ki bu tür diyet ürünler serotonin seviyesini yani mutluluk hormonunu düşürürler. Böylece farkına varmadan depresyona girebilirsiniz. Ayrıca masum sanılan bu yapay tatlandırıcılar ayrıca şeker ve karbonhidratı aşırı tüketmenizi sağlıyor. Ki bu durum da kilo vermek daha zor hale geliyor ve bu durum depresyonu tetikliyor. Yani bir kısır bilmeden bir kısır döngünün içinde bulabiliyorsunuz kendinizi. İyisi mi siz yapay tatlandırıcılardan uzak içecekleri tercih edin. İlla ki bir şeyler içecekseniz bol miktarda su için.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun