Diyet Listeleri

Çok Uyumak Kilo Aldırır mı ?

24 Ekim 2015

Bedenin ve metabolizmanızın belirli bir dengesi vardır. İnsan vücudu ve beyni, uykuya kesinlikle ihtiyaç duyar. Bu nedenle, gereğinden az uyumak, sağlığınızı ciddi şekilde tehdit ediyor. Yetişkin bir insanın günde az 7 saat uyuması gerekiyor. Bazı insanlar, bunu 6 saat olarak da sürdürmektedir. Ancak 9 saatten fazla uyumak, kilo almanıza neden olabilir. Gecede, olması gerekenden daha fazla uyuduğunuzda, vücudunuzun insüline karşı direnci azalıyor.

 

Uyku saatleri, yaşa göre değişiklik gösteriyor. Yeni doğan bebekler, günün neredeyse 24 saatini uyuyarak geçirirken, biraz büyüdüklerinde bu süre 15 saate düşüyor. Ergenlik çağında ise günde 8-9 saat sağlıklı bir uyku için yeterli oluyor. Yetişkinlerde ise gecede 6 saate kadar uyumak yeterli olacaktır. Aynı şekilde gecede 10 saat ve daha fazla uyumak da kilo almanıza neden oluyor.

 

Düşük kalitede bir uyku, kilo artışının yanında, şeker ve yüksek tansiyon hastalığına da neden olabiliyor. İnsülin direncini azaltan fazla ve kalitesiz uyku, şeker hastalığına yol açmaktadır. Uykusuzluk da en az fazla uyku gibi yemek alışkanlıklarını etkiliyor. Düzensiz uyku, düzensiz beslenmenin de temelini oluşturuyor. Gecede 7- 8 saat uyumak, şeker ve yüksek tansiyon hastalıklarına yakalanma ihtimalini düşürüyor. Gecede, gereğinden fazla uyumak psikolojik rahatsızlıklara ve depresyona sürükleyebiliyor. Özellikle sonbahar gibi mevsim geçişlerinde, gereğinden fazla uyumak, kişiye gün boyu uyku hali veriyor ve depresyona kadar sürükleyebiliyor.

Benzer Yazılar

1 Soru ve Cevap

  • Bunu Cevapla belgin dede

    Seker sinirda kolestrol hiper tansiyon ve panik atak var 50 kilodan 72 kiloya cikdim cok uyuyorum modum dusuk zevk heves heyecan hicbirsey yok napmam lazimbunlarla ilgili rutin icdigim ilaclarim var birde cok asiri derecede cildiracasiya terliyorum

  • Soru Sorun