Sağlıklı Yaşam

Ağız Kokusuna Elveda | Tamamen Doğal 10 Yöntem

25 Ekim 2015

Bir çok kişi ağız kokusundan şikayetçidir. Üstelik bazı kişiler ağızlarının koktuğunun farkında değildir. Ağız kokusu ister istemez toplumda küçük duruma düşmemize sebep olur. Her ne kadar doktor tedavisi öncelikli tercihimiz olsa da aşağıdaki 10 farklı yöntemi kullanarak ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

Ağız Kokusuna Elveda Dedirten 10 Yöntem

  1. Karanfil: Çok eski tarihlerden beridir karanfil ağız kokusunu bastırması için kullanılır. Gerçekten de karanfil ağız kokusu bastırmada oldukça etkilidir. Ancak tek sıkıntı bu sürenin kısa olmasıdır.
  2. Diş Fırçalama ve Diş İpi Kullanma: Günümüzdeki diş macunları hem ağzınızın bakımını yapıyor hem de size taptaze bir nefes veriyor. Özellikle yemeklerden sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayıp diş aralarınızı diş ipi ile temizlemelisiniz.
  3. Yoğurt Tüketin: Yoğurt içerdiği probiyotiklerden dolayı özellikle yemeklerden sonra midemizde oluşan helikobakter pilorinlerini yok ederek ağız kokusu yapmalarını engellemiş olur. En etkili yöntemlerden biridir.
  4. Bol Su için: Bol su içmek özellikle ağız içinde oluşan kokuları engellemede çok etkilidir. Ne kadar su içerseniz oluşan bakterileri o kadar engellemiş olursunuz.
  5. Sakız Çiğneyin: İçeriğinde çinko bulunan sakızlar özellikle ağız kokusunu ortadan kaldırmada önemli rol oynamaktadır. Bu bağlamda piyasada satışan naneli ve şekersiz sakızlar bol çinko içerirler.
  6. Karnınız Aç Kalmasın: Eskilerin bir sözü vardır ” açlıktan ağzı kokmak” bu söz gerçekten de doğrudur. Zira ne kadar az yerseniz midenizde oluşan bakteri miktarı da o kadar artar.
  7. Bol Bol Tarçın: Son zamanlarda sağladığı faydalar ile tarçın oldukça gündemde olan bir baharat. Tarçının bir diğer faydasıda ağız kokusunu ortadan kaldırmasıdır. Gün içinde bir kaç dal tarçın çiğnemeniz oldukça faydalıdır.
  8. Reflüye Dikkat: Reflü hastalığı mide kapağınızın iyi kapanmamasından dolayı oluşan bir problemdir. Eğer ağzınıza zaman zaman acı bir su geliyorsa reflü olabilirsiniz. Bu durumda hem ağzınız kokar hem de sağlık sıkıntıları yaşarsınız.
  9. Ağız Gargarası Kullanın: Özellikle marketlerde satılan ağız gargaları hem ekonomik olup hem de oldukça etkilidirler. Hem ağız sağlığınızı korursunuz hem de temiz bir nefese sahip olursunuz.
  10. Mide Helikobakterilerine Dikkat: Bazı insanların midelerinde normalden daha fazla helikobakteri yer almaktadır. Bu da doğal olarak normalden daha fazla kokuya sebep olur. Bu durumlarda doktora başvurmanızda fayda vardır.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun