Sağlıklı Yaşam

Doğum Sonrası Emziren Anne Diyeti

25 Ekim 2015

Doğum sonrası emziren anne diyeti, bebeğin sağlığı ve anne sağlığı düşünülerek hazırlanmalıdır. Bu nokta da yüksek kalorili besinlerden uzak durmanın bebeğe ve anneye oldukça büyük bir şekilde olumlu etkileri bulunmaktadır. Emziren annelerin sıvı tüketimleri de oldukça yüksek olmalıdır. Limonata papatya ve ıhlamur çayları mutlaka tüketilmesi gereken ürünlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda doğum sonrasında dikkat edilmesi gereken konu ise annenin anne sütünün besin değerini arttıracak olan ürünler tüketmesidir. Sağlık sorunlarının oluşmaması nedeniyle diyet yapacak annenin, bu besin değerlerini farklı yollarla alması da gerekebilir.

Doğum sonrası emziren anne diyeti içerisinde bolca protein özelliklerinin bulunması gerekecektir. Hayvansal olan proteinler kesinlikle alınmalıdır. Bunların yanı sıra fasulye nohut ve soya gibi besinlerde tüketilmelidir. Balık ise mutlaka haftalık olarak en az 2 3 kez tüketilmelidir. Daha sonrasında ise kilo vermeye yarayan en önemli besin değeri bulunan suyun ise günlük olarak 2 3 litre civarında tüketilmesi gerekmektedir. Az şekerli limonata da yine hem süt arttırıcı hem de az kalorili olan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Ihlamur çaylarının ve papatya çaylarının günlük olarak tüketimi hem bebeğe hem de annenin diyetine uygun olmaktadır.

Doğum sonrası emziren anne diyeti için gerekli olan en önemli etkenlerden biri de sabah şekersiz süt içilmesidir. Aynı zamanda bir yumurtanın kahvaltıda mutlaka yenilmesi gereklidir. Peynir tüketimini de kısmadan normal oranlarda yiyerek ekmek değerlerini düşürmesi gerekmektedir. Doğum sonrasında özellikle tüketilmesi gereken ürünlerden biri ise makarna ve etli türlü şeklinde olan yemeklerdir. Emziren annelerin sütlerinin kaliteli olması ve bebekleri sağlıklı bir şekilde beslenmesi için diyet yapan kişilerin dikkatli olması şarttır. Bunun için egzersiz yapmaya daha fazla özen göstermeleri tavsiye edilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun