Güzellik

Doğal Makyaj Temizleme Yolları ve Öneriler

13 Kasım 2013

Cilt bakımında en önemli aşamalardan birisi de hiç şüphesiz makyaj temizleme aşamasıdır. Kusursuz, sağlıklı ve güzel bir cilt sahibi olmak istiyorsanız makyaj temizliğinize önem vermeniz gerekmektedir.

Makyaj temizliği basit bir işlem değil

Makyaj temizleme işlemi her ne kadar basit bir şey gibi görünse de, esas olarak cilt bakımında en önemli aşamalardan biridir.Gün içinde hava kirliliğine maruz kalan ve bunlardan olumsuz etkilenen cildin, eğer doğru bir şekilde temizliği yapılmazsa ilerleyen yaşlarda zarar görmeye başlıyor. Tam bu noktada cildiye uzmanlarının merak edilen sorulara verdiği cevaplara gelin bir göz atalım;

Özel bitki suları kullanmamın bir sakıncası varmıdır ?

Önceden beri siyah nokta tedavisi görüyorsanız ve cildiniz alkolden fazlasıyla etkileniyorsa, toniği kullanırken birtakım bitki suları ile karıştırmanızda yarar var. Misalen; hassas ciltler için portakal ağaç suyu, kırışıklıkları için papatya veya gül suyu, ciltte oluşan soyulmalar için de gül suyu ve ciltte oluşan tahrişlere de peygamber çiçeğinin suyu etkili olmaktadır.

Her sabah cildimi içeriği süt bazlı olan bir ürün ile mi temizlemeliyim ?

Yağlı bir cildiniz yoksa veya terleyecek kadar sıcak değilse eğer, sabahlar bu süt bazlı ürünü kullanmanıza gerek yok. Nedenini soracak olursanız, çünkü sabah makyaj temizlemiyorsunuz, yalnız cildinizde hava kirliliğinden dolayı sabaha kadar, oluşan tıkanıklığı açmaktasınız. Bunun için en mantıklısı sabahları, cildinizi bir tonik yardımıyla silmenizdir.

Süt bazlı ve yağ bazlı ya da su bazlı temizleyicilerden hangisini kullanmalıyım ?

Öncelikle bu kararı vermenizde yardımcı olacak baş gözleminiz cildinizin tip olacaktır. Bunu da öğrenebilmek için bir dermotoloğa başvurabilirsiniz. Böylece cilt tipinizi öğrendikten sonra o doğrultuda ürünler kullanarak cildinizi korumalısınız. Şunu da unutmayalım ki makyaj temizleme aşaması sizin için bir zevk ve mutluluk zamanı olmalı.

 

Bir önceki yazımız olan Limon Maskesiyle Cilt Lekelerinden konumuza da göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun