Diyet Listeleri

Diyet Ton Balıklı Patates Salatası

24 Kasım 2013

DİYET TON BALIKLI PATATES SALATASI

Çoğu insanlar ton balıklarını ve patates yemeklerini çok severler fakat ikisi de aslında biraz kilo verdirici yiyeceklerdir. Bunun için uzman aşçılar özel bir salata tarifi uygulaması yapmışlardır ve buna diyet ton balıklı patates salatası adı verilmektedir. Bu salatayı yapmak için gerekli olan malzemeler; bir kilogram patates bir adet ince dilimlenmiş orta boy soğan altmış mililitre soğuk su bir yemek kaşığı sirke 200 gram konserve zeytinyağı içerisinde ton balığı iki adet ince dilimlenmiş salatalık 100 gram siyah ve yeşil zeytin iki yemek kaşığı sızma zeytinyağı bir adet ince dilimlenmiş domates iki adet dörde bölünmüş katı haşlanmış yumurta sekiz adet salamura ançüez filetosu bir adet temizlenmiş ince şerit şeklinde doğranmış dolmalık sarı biber tuz ve maydanoz.

Öncelikle geniş bir tencere içerisinde tuzlu suyu kaynatıyoruz ve patatesleri kabuklarıyla beraber suyun içerisinde 20 dakika kadar kaynatıyoruz. Haşladıktan sonra süzüyoruz ve ellerimizle çalışabilecek soğukluğa gelene kadar patatesleri soğutuyoruz. Daha sonra soyuyoruz ve patateslerin yine soğumalarını bekliyoruz. Bir sonraki adım ise patatesleri küçük küçük doğuruyoruz. Soğanları ise sirke su ve bir tatlı kaşığı tuz ile beraber geniş bir kapta hepsini bir arada tutuyoruz. Soğanları da 30 dakika kadar beklettikten sonra süzüyoruz. Daha sonra patatesleri ton balıkları salatalıkları zeytinleri ve soğanları bir salata kabına yerleştiriyoruz. Son olarak bir kez tuzu salatanın üzerine serpiyoruz ayrıca zeytinyağını üzerinde gezdiriyoruz ve salatayı biraz daha zenginleştiriyoruz.

Hafifçe karıştırdıktan sonra domates dilimleri yumurta parçaları ançüez dilimleri dolmalık biber şeritleri ve maydanoz yapraklarıyla beraber süsleyerek servis edilmesi için hazır hale getiriyoruz. Gayet güzel tadı damağınızda kalacak hem leziz hem de diyetinizde yardımcı olacak bir diyet ton balıklı patates salatasını çok basit bir şekilde kısa bir sürede tadabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Diyet Kek Tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun