Güzellik

Cilt Tipleri ve Günlük Cilt Bakımı

13 Kasım 2013

Cilt bakımı ile ilgili faydalı bilgiler 

1- Herkesin cilt yapısı farklı olabilmektedir. Bu nedenle cilt tipinize en uygun bakım ürünlerini tercih edin.

2- Kişisel salgılar ( yağ, ter vs.), ölü cilt derilerinin dökülmesi ve cildimizde biriken kirlerin temizlenmesi daha sonraki adımdır.

3- Cildinizi sürekli nemli tutun. Bunun için nemlendirici kremlerle takviye yapabilirsiniz. Kullandığınız nemlendiricileri vücudunuz hafif ıslakken kullanmaya özen gösteriniz. Böylece vücudunuzdaki nemi hapsedebilirsiniz.

4- Ultraviyole ışınlarının sebebiyet verdiği yanıkların ya da herhangi bir deri hasarının önüne geçebilmek için güneş koruyucu ürünleri kullanın.

Yağlı yapıya sahip ciltler parlaktır ve genel olarak gözenekleri açıktır. Bu tip cilt yapısına sahip kişiler, yüzünü bir mendil ile sildiklerinde mendilin üzerinde bazı leke izlerinin kaldığını göreceklerdir. Uzmanlara göre yağlı ciltler, hasta cilt anlamına gelmektedir. Yağlı ciltlerde sivilce oluşumu çok fazla olabilmektedir. Bu ciltlere her gün bakım yapılması ve korunması gerekir. Cilt bakımını gündüzleri yapmanızı tavsiye ederiz. Geceleri, cildin hava alması için, iyice temizlenip öyle yatılması gerekmektedir. Yağlı ciltlerde temizlik su ve kükürtlü sabunlarla yapılabilir. Kükürtlü sabun, cilde ki yağ oranını dengeler ve cildinizin hava almasına yardımcı olur.

Kuru ciltler ince, saydam ve gergin bir yapıdadır. Dikkatli bakıldığında çoğu zaman kılcal damarlar bile cildin altından görülebilmektedir. Yağlı ciltler gibi mendil ile temizlendiğinde mendil de leke kalmaz. Kuru ciltlerin bakımına dikkat edilmelidir. Sabun ile ya da kireçli ve sıcak su ile temizleme işlemi yapılmamalıdır. Bu cilt yapısına sahip kişiler özel cilt temizleme kremlerini kullanmalıdırlar. Emin olun ki bu kremler cildinizi daha iyi temizleyecektir. Gece yatmadan önce cildinizi yağlandırıcı kremle ya da bademyağı ile nemlendirebilirsiniz.

Karma cilt yapısına sahip kişilerde genel olarak çene, burun ve alın yağlı, yanaklar ise kurudur. Karma cilt en fazla rastlanan cilt yapısıdır. Fakat bu cildin bakımı diğer ciltlere oranla daha zordur. Bunun nedeni ise, kuru olan kısımların kuru ciltlere uygun bakım yapılması, yağlı olan kısımların ise yağlı ciltlere uygun olacak şekilde bakımın yapılmasındandır.

 

Bir önceki yazımız olan Toz Fondoten Kullanımı Hakkında Bilgiler konumuza da göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun