Diyet Listeleri

Antidepresanlar Kilo Aldırır mı ?

23 Kasım 2013

Depresyonda olan kişilerin tedavi sürecinde kullandıkları antidepresanlarla ilgili en çok merak edilen konu, kilo alıp aldırmadıkları konusunda oluyor. Peki, içerdiği etken maddelerle depresyon tedavisinde oldukça etkili olan antidepresanlar kilo aldırır mı? Günümüzde, adeta bir moda haline gelen ve günlük stresli hayatın ortasında birçok kişinin kullandığı antidepresanlar, çağımızın geldiği son noktayı gösteriyor. Psikoloji alanında ilaç kullanımı, uzun yıllardan bu yana tartışma konusu olmuştur.

 

İnsanların antidepresanlara olan aşırı beklentileri, bu tip ilaçların kullanımını da yaygınlaştırmıştır. Sanılanın aksine antidepresanlar, sinir almaz, sorunları unutturmaz, sadece sorunlarla daha kolay başa çıkmanıza yardımcı olur. Bu durumda, sorunlarla başa çıkmak isteyen birçok kişi, doktor kontrolünde olsun olmasın, ilaç kullanmaya başlıyor. İşin kötü tarafı, günümüzde birçok insan, bu tip ilaçları bilinçsiz bir şekilde kullanıyor.

 

İnsanlar, antidepresanların onları değiştireceğine inanarak bu tip ilaçları kullanmaya başlar. Ancak bu tip ilaçlar, sanılanın aksine insanın daha farklı hissetmesine neden olur. Peki, bu ilaçlar yani antidepresanlar kilo aldırır mı? Birçok ilaçta olduğu gibi, antidepresanlar da kilo alımına neden olur. Bu tip ilaçların yan etkileri arasında yer alan kilo problemi, uzun süreli kullanımlarda ciddi boyutlara varan kilo almanıza neden olur. Aynı şekilde bazı antidepresan ilaçlar da kilo kaybına neden olabilir. Bu nedenle, bu gibi depresyon durumlarında, mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanmaya özen göstermelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan 5 Günde 1 Beden Küçülten Diyet Listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun