Sağlıklı Yaşam

Bel Bölgesi Nasıl İnceltilir ve Eritilir

25 Ekim 2015

Bel bölgesinde biriken yağlar, hem kadınlar hem erkekler için ciddi bir sorundur. Karın ve bel bölgesi, istisnai durumlar dışında vücuttaki yağların depolandığı bölgedir. Yağların bu bölgede depolanması, bölgenin deforme olmasına ve kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Fazla kilolar burada fark edilmeye başladığı için, bel bölgesinin eritilmesi sağlıklı bir yaşam ve fit bir görünüm kazanmak açısından oldukça önemlidir.

Öncelikle, alkol kullanımı bel bölgesinde yağ birikmesine sebep olur. Beynin işleyişine oldukça zarar veren alkolün kandan temizlenmesi zordur, bu yüzden metabolizmanın işleyişini yavaşlatıp aşırı kilo almaya sebep olur. Yağ oranı yüksek gıdalardan da uzak durmak gerekir. Özellikle hamur işi besinlerde, un mamullerinden ve aşırı tuz tüketiminden uzak durulmalıdır. Yağ ve tuz oranı yüksek olmayan süt ürünlerinin, özellikle yoğurdun bol tüketilmesi bel bölgesindeki yağların eritilmesine yardımcı olacaktır.

Spor yapmak, vücudun sağlığı ve kalori yakılması açısından elzemdir. Her gün en az yarım saat yürüyüş yaparak bel bölgesinde yağların birikmesi engellenebilir. Ayrıca evde uygulanabilecek basit egzersizler sayesinde kalori yakılarak fit bir görünüm sağlanabilir. Mekik, barfiks, şınav çekme gibi basit egzersizler, yağ yakılmasını sağlayacağı gibi kasların sıklaşmasını sağlayarak şık bir görünüm oluşmasına yardımcı olacaktır.

Eğer spor yapma imkânı yoksa sabah kalktıktan sonra ve akşam yatmadan önce ciğerlere temiz hava doldurarak nefes egzersizi yapılabilir. Günde 30-35 kez yapılan nefes egzersizleri, karın kısmı içeri çekilerek ve göğüs dışarı çıkarılarak yapılmalıdır. Bu kasların çalışmasını ve bel bölgesinde biriken yağların kısa sürede erimesini sağlayacaktır.

Alınan besinlere dikkat etmek, bel bölgesindeki kiloları önlemek için önemli olduğu gibi, yetersizdir. Vücut hareketliliği sağlanmadığı sürece ne kadar düşük kalorili besinler tüketilirse tüketilsin bel bölgesinde yağlar birikerek aşırı kilolara ve hoş olmayan bir görüntüye sebebiyet verecektir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun