Sağlıklı Yaşam

Bebeklerde Hızla Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir ?

9 Kasım 2014

Genellikle kız çocukları erkeklere göre daha düşük kiloludurlar. Kız ve erkek bebekler için üst ve alt limit ağırlıkları vardır. Kız bebekler ilk 1. Ayda alt limit 2450 gram, üst limit ise 5.100 gr dır. Erkek bebekler için is ilk 1. Ayda alt limit 2.500 kg üst limit ise 5,500 civarıdır. Bebekler Ağırlık artışları ise genel olarak aynıdır. Her iki cins de ufak tefek farklar hariç periyodik olarak artar. Kız bebeklerde kilo artışı azdır. Yeni doğan bebeklerde kilo kontrolü yapmak ilk 12 ay için çok önemlidir. Peki Bebeklerde Hızlı Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Yeni doğan bir bebek ilk 3-4 gün içinde doğum kilosunun yaklaşık %9 unu vermesi beklenir. Her iki cins bebekte de durum aynıdır. Erkek veya kız bebek olması bu durumu değiştirmez . İlk 12 aydaki büyüme hızı bebeklerde çok yüksektir. Doğduğu ağırlık genellikle iki buçuk ile 5 kilo arasında değişiklik göstermektedir.  Bebeklerde hızlı kilo aldıran yiyecekler nelerdir?

En fazla kilo aldıran yiyecek hayvansal protein içeren yiyeceklerdir. Hem protein ihtiyacı karşılanır. Hem de kilo aldırmasına yardımcı olur. Aynı zamanda potasyum içeren meyveler de püre halinde yedirilerek kilo aldırılabilir. Bebeklerde de anne sütü kullanımı ilk 6 ay mutlaka gereklidir. Diğer aylarda da kullanımı kilo artışı sağlar. 6 aydan sonra da besin takviyesi ile kilo alabilir. Ama sağlıklı bir kilo alımı her iki cins içinde gereklidir. Umarız Bebeklerde hızlı kilo aldıran yiyecekler nelerdir? Sorusuna yeterli bir cevap verebilmişizdir.  En fazla kilo aldıran yiyecekler arasında yumurta da bulunmaktadır. Süt ve bal da bu konuda ilaç niteliği taşır.

bebek

Bir önceki yazımız olan Şekersiz Türk Kahvesi Diyeti başlıklı makalemizde şekersiz türk kahvesi diyeti, türk kahve diyeti ve türk kahvesi diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

İlk Soruyu Siz Sorun

Soru Sorun