Monthly Archives

Eylül 2016

Sağlıklı Yaşam

Diyet Hataları – 7 Pratik Tavsiye

19 Eylül 2016

– Diyet hataları arasında en çok yapılan yanlışlardan birisi, çok düşük kalorili beslenmek yada aç kalmak

Benim bu konuda tüm hastalarıma yaptığım en önemli uyarılardan birisi, “Eğer aç kalarak zayıflanabilseydi bizim mesleğimiz olmazdı, herkes aç kalarak zayıflayabilirdi” Tam tersi eğer sizin metabolizma hızınız 1500 kalori ise ve siz 900 kalori ile besleniyorsanız vücudunuz alarm vermeye başlıyor. İlk bir kaç hafta kilo veriyorsunuz fakat daha sonra fazlası ile bu kiloları geri almaya başlıyorsunuz. Çünkü metabolizma hızınız adım adım düşmeye başlıyor.

– Her gün tartılmak

Biz hergün tartıldığımızda tartıda net bir sonuç göremiyoruz. Çünkü vücudumuzda ödem artabiliyor yada azalabiliyor. Bu durum sizin uyku düzeninize yada havanın sıcak – soğuk olmasına göre bile değişebiliyor. Günlük olarak yağ durumu çok fazla değişmez. Bunun doğru olanı haftada bir defa aç karnına, sabah kalktığınızda ve üzerinizde kıyafetleriniz olmadan tartıldığınızda doğru sonucu bulmuş olursunuz.

– Kahvaltıyı atlamak

Kahvaltı öğününü atladığınızda gün içerisinde daha fazla acıkıyorsunuz. Yapılan araştırmalara göre kahvaltı öğününü atlayan insanların gün içerisinde kan şekeri düşüyor ve vücutta açlık çanları çalmaya başlıyor. İyi ve kaliteli bir kahvaltı ile gün içerisinde alacağınız kalori %30’lara kadar düşebiliyor. O nedenle protein ağırlıklı bir kahvaltı ile güne çok daha enerjik başlayabilirsiniz.

– Ekmeği bırakmak

Diyet programında ekmeği bırakmak çok doğru bir uygulama değil… Ekmeğin içerisinde vücudumuz için çok yararlı vitaminler var. Yapılan araştırmalara göre ekmek yemeyen insanlarda tatlı krizleri daha fazla olmaktadır. Benim sizlere önerim sabah, öğle ve akşam olmak üzere 1 dilim tam tahıllı ekmeğinizi tüketmenizdir.

– Akşam 6’dan sonra hiçbir şey yememek

Bu kesinlikle yanlış bir bilgi… Yatmadan iki saat öncesine kadar birşeyler yiyebilirsiniz.

– Sevdiğimiz besinleri tamamen bırakmak

Diyette motivasyonu etkileyen en önemli hatalardan birisi bir daha sevdiğiniz yiyecekleri yiyemeyeceğiniz düşüncesidir. Diyet yaparken tabiki sevdiğiniz yiyecekleri yiyebileceksiniz. Fakat burada %20 ve %80 kuralı uygulanmalı… Bu şu demek %80 iyi beslendiğiniz zaman vücudunuz size %20 kötü beslenme hakkı veriyor. Siz hafta içerisinde çok sağlıklı bir şekilde beslendiğinizde hafta sonu bir kaçamak yaparak sevdiğiniz yiyeceklerden bir miktar tükebileceğiniz anlamına geliyor. Bu şekilde olduğunda siz düzenli ve sağlıklı beslenme kuralları içerisinde sağlıklı yaşam şeklini de oluşturmuş oluyorsunuz.

– Çok kısa süre içerisinde çok fazla kilo vermeyi hedeflemek

Öncelikli olarak hedefleri küçük küçük vadelerde yapmak gerekiyor. Önce 5 kilo vermek ve sonra 20 kilo vermek gibi… O taktirde hedefinize daha sağlıklı bir şekilde ulaşmış olursunuz…

Dengeli Beslenme

21 Günde Şekersiz Diyet Deneyimi

19 Eylül 2016

Şekersiz 21 günlük programa başladım

Ben bir diyetisyenim son zamanlarda kendimi bir hayli yorgun ve bitkin hissetmeye başlamıştım. Gün içerisinde 7-8 saat uyumama rağmen, sanki hiç uyumamış gibi kalkıyordum. Tabi ki buna mutlak bir çözüm bulmam gerektiği kanaatine vardım. Kan değerlerimde hiç bir sıkıntı yoktu, aynı zamanda kronik olarak bir rahatsızlığımda söz konusu değil… Ben içerisinde bulunduğum bu durumu; son zamanlarda davetler, misafirler derken bir anda çok yemeye başladığımız çikolata, cips ve meyveli soda gibi paketli ürünlere bağladım. Bir müddet (21 gün) yapay şeker tüketimini bitirmeye karar verdim.

21 gün olmasının sebebi nedir ?

Bir aktivitenin alışkanlık haline getirilebilmesi için 21 günlük bir süreye ihtiyaç vardır. bu benim için bir başlangıç…

Siz eğer 21 gün boyunca bir diyet programını yada bir spor programını uygulamaya koyarsanız bu sizin için bir alışkanlık haline geliyor. Vücudunuz buna alışıyor ve istemli yada istemsiz bu duruma devam etme zorunluluğu doğuyor.

21 gün diyeti

Kurallarımız

– Paketli Ürünleri

– Şekerli ve Gazlı İçeçekleri

– Beyaz Ekmeği

– Alkollü içeçekleri

– Çikolata, Gofret ve Çikolatayı

– Glikoz şurubu

içeren herşeyi hayatımızdan uzaklaştırıyoruz.

21 gün boyunca bu programı uyguladığınızda kendinizi çok daha enerjik ve dinç hissedeceksiniz.